Haber

8 yıl sonra ortaya çıkan ‘cezaevinde çıplak arama’ görüntüleri

Cezaevlerinde çıplak arama yapıldığı tezleri, “terör örgütü propagandası” olduğu gerekçesiyle iktidar tarafından yalanlanırken, İzmir Aliağa’da bulunan İzmir Kadın Kapalı Cezaevi’nde 8 yıl önce çıplak arama yapıldığına dair görüntüler ortaya çıktı. Cezaevi yönetimi ile gardiyanlar arasındaki husumet sonucu kadın gardiyanların cezaevinin Mavi Odasında bir kadın tutukluyu zorla soyup üstünü aradıkları görüntüler mahkemeye yansıdı.

Birgün yazarı Timur Soykan, “Çıplak aramanın görüntüsü” başlıklı yazısında konunun detaylarını aktardı. Soykan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“İzmir 2. Kapalı Kadın Cezaevi Müdürü ile güvenlik görevlileri arasındaki husumet olmasaydı muhtemelen bu sahneleri hiç duymayacaktık.

Mavi Oda’da çıplak aramaya götüren olaya geri dönelim.

İddiaya göre; 4 Haziran 2015 günü saat 16.30 sıralarında tutuklu Kibar K. kaldığı koğuşta kadınlara saldırdı. Hapishanede sık sık mahkum oldu. Gardiyanlar tarafından amirin odasına götürülürken, gardiyanların ortasında Nedim T.’nin huzuruna çıkarılan 2’nci Cezaevi Müdürü Nedim T. Kibar K. saldırgan oldu. Nedim T. ve diğer görevlilerin ifadesine göre tehdit ve hakaretlerde bulundu ve şunları söyledi:

‘Geldiğim yere ilk menajerin yüzünü çizerek geldim. Tıraş bıçağım olmadan seyahat etmem. Bu tırnakları neden uzattığımı sanıyorsun?’

Cezaevi 2. Müdürü Nedim T.’nin talimatı üzerine kadın gardiyanlar Kibar K.’yi odadan çıkarmaya çalıştı. Ama bayan direndi. Burayı gören kamera kayıtlarında Nedim T., kollarını sallayarak gardiyanlara bağırıyor ve konuşuyordu. Kibar K.’yi odadan çıkarmaya çalışan gardiyanlardan Şerife Ş.’nin sırtına yumruğuyla vurduğu kamera kaydında görüldü.

Bu noktada cezaevinde çıplak arama görüntülerini ortaya çıkaracak gerilim başladı.

İnfaz Savunma Memuru Şerife Ş. ve 19 meslektaşı, Nedim T.’nin yumruk ve hakaretlerine ilişkin tutanak hazırladı. Şerif Ş. Şunları tarif ediyordu:

‘Mahkum kilolu olduğu için aynı anda kapıdan geçmemiz mümkün olmadı. Mahkum geçtikten sonra kapıya yöneldim. Bu sırada müdür Nedim odadan çıkmak için kapıya gelmişti. Ben, yani hükümlü Kibar, geri dönüp müdüre zarar verme ihtimaline karşı kapıda bekliyordum. Bu sırada müdür sırtıma yumruk attı, ‘Ne bakıyorsun öküz gibi, al onu’ dedi. Bu şekilde yaralandım. Bir gün sonra rapor aldık.’

ŞİKAYET ETTİLER

Şerife Ş. Aliağa Devlet Hastanesi’nden de sırtından vurulması sonucu yaralandığına dair rapor almıştır. 2. Müdür Nedim T.’nin Şerife Ş.’yi yumrukladığına da iki icra memuru tanık oldu. arkada. Sekiz kadın gardiyan, Nedim T. hakkında kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Nedim T. ise çıplak arama emrini vermediğini ve gardiyanların haklarında disiplin soruşturması açıldığı için hakkında suç duyurusunda bulunduğunu savundu. Sadece Şerife Ş.’yi ittiğini savunan Nedim T., şunları söyledi:

“Gardiyanlara hakaret etmedim. Nöbetçi müdürlüğe gittiğimde idari görevli gözlem odasındaki görüntüleri bana gösterdi. Kibar K. çıplaktı. Koridora çıktım. Baş memuru aradım ve ona ‘Daha önce çıplak aramadan yargılandınız’ dedim. Yine, hükümlü neden çıplak? Çabuk onu giydir. ‘Çıplak aramanın yasak olduğunu bilmiyor musun?’ dedim.

Genel Müdür ve bazı savunma görevlileri, çıplakların aranması emrini Nedim T.’nin verdiğini söyledi. Sözlerine göre; Nedim T. hakkında, dayak ve hakaretlerinin kaydını tuttukları için çıplak arama soruşturması başlatıldı.

Nedim T.’nin yargılandığı Aliağa 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 11 Mart 2022’de kararını verdi. Nedim T., müşteki ve tanığın ifadeleri dışında delil bulunmadığı için hakaretten beraat etti. Şerife Ş.’yi yaralamaktan 15 taksitte 5 bin 600 TL para cezasına çarptırıldı. Kararın açıklanması ertelendi. Çıplak arama ile ilgili infaz ekiplerine disiplin cezası verildi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu