Haber

Abdülhadi Güzel’in mirası AB’ye emanet

3 bin 526 kitap ve 28 tablodan oluşan arşiv, rahmetli diplomat Abdülhadi Güzel’in kızı emekli öğretmen Aynur Tunçsiper tarafından Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’ne (TDAE) bağışlandı. Dr. Fikret Türkmen İhtisas Kütüphanesi Abdülhadi Hoş bölümünde yerini aldı. Bölümün açılış törenine AB TDAE Başkanı Prof. Dr. Nadim Macit, Aynur Tunçsiper, TRT Basın Üyesi Nuri Sonay Teker, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Nadim Macit, “Abdulhadi Hoş hocamızın hayat yolculuğuna baktığımızda bugün burada sağlam dostluklar kurduğunu gördük. Kitaplarının ne kadar değerli olduğunu ve onları bilim dünyasına kazandırmanın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Aynur hocamızın kızı sayesinde enstitümüze kazandırılan bu kitaplar bizler için çok değerli. Abdulhadi hocamızın seçilmiş ve başarılı bir insan olduğunu da belirtmeliyim. ‘Dünyayı Sırtında Taşıyan Adam’ olarak biliniyordu. Onu sevgiyle hatırlıyorum. Geride bıraktığı kaynaklar enstitümüzde uzmanlaşan öğrencilerimize de faydalı olacaktır” dedi.

“Bana bıraktığı en değerli miras kitaplarıydı”

Konuşmasına babası Abdülhadi Güzel’in anısına emeği geçenlere teşekkür ederek başlayan Aynur Tunçsiper, “Babamı anlatmaya kelimeler yetmez. bizi çok severdi Her zaman zirvede ve alçakgönüllü olmamızı istedi. Ayrıca o kadar mütevazıydı ki mesleğini soranlara bile çiftçi olduğunu söylüyordu. Onun hakkında söylenecek çok şey var ama kelimelere dökemiyorum. Bana bıraktığı en değerli miras kitaplarıydı. Kitaplarının ölümünden sonra satılmamasını istiyordu. O kitaplar bende emanet olarak kaldı. Bu kitapların artık bu enstitüde olması içimi rahatlatıyor.”

TRT Basın Üyesi Nuri Sonay Teker, yaptığı konuşmada Abdülhadi Hoş ile yaşadığı anıları anlattı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

lacin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu