Haber

Almanya’da ‘feminist dış politika’ rehberi kamuoyuyla paylaşıldı

Almanya’da ‘feminist dış politika’ oluşturmanın amaç ve unsurlarını içeren rehber kamuoyu ile paylaşıldı. Berlin’de gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı ve Yeşiller Partili siyasetçi Annalena Baerbock, 88 sayfalık kılavuzun amaç ve ilkelerini kamuoyuna açıklayarak, “Biz devrim çağrısı yapmıyoruz, ortada olan bir şey yapıyoruz. .” Baerbock, “Feminist dış politika, siyasi faaliyetlerimizin tüm alanlarını kapsayacaktır.” dedi.

Baerbock şöyle devam etti: “Feminist dış ve kalkınma politikasının gelecekte dış politika faaliyetinin tüm alanlarına genişletilmesi gerekiyor.”

Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, “Adaletsizlikle mücadele söz konusu olduğunda kadınlardan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Dış politikada ‘erkek egemen görüşün ötesine geçilmesinin’ amaçlandığının belirtildiği kılavuzda, feminist bir dış politika elçisinin de atanacağı belirtildi. Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen projelerin artırılacağı belirtilirken, oranın 2025 yılına kadar yüzde 64’ten yüzde 93’e çıkarılması hedefleniyor. “Feminist dış politika tüm dünyada toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefliyor” rehbere dahil edildi.

‘TAHRAN YÖNETİMİNE KARŞI AÇIK BİR TUTUM DEĞİL’

Hükümetin feminist dış politika kararı eleştirileri de beraberinde getirdi. Hristiyan Demokrat Parti’den (CDU) Jürgen Hardt, Mahsa Jîna Amini’nin ölümü sonrası İran’da patlak veren protestolarda Baerbock’u Tahran yönetimine karşı “net tavır almamakla” suçladı. Hardt, “İran’da kadınların yanında yer alan federal hükümet, feminist dış politikanın pratikte ne anlama geldiğini gösterebilir” dedi.

‘FEMİNİST DIŞ POLİTİKAYA KATILMAYIN’

Sol Parti Eşbaşkanı Janine Wissler ise kadın haklarının ihlal edildiği Suudi Arabistan’a silah ihracatı ve Katar ile yapılan anlaşmaların “feminist değerlere dayalı bir dış politikaya işaret etmediğini” söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu