Haber

AP’de 2 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için yarın oylama yapılacak

Avrupa Parlamentosu’nda (AP), isimleri yolsuzluk ve kara para aklama skandalına karışan Belçikalı Sosyalist AP üyesi Marc Tarabella ile İtalyan Sosyalist AP üyesi Andrea Cozzolino’nun dokunulmazlıklarının kaldırılması için yarın Genel Kurul’da oylama yapılacak. Milletvekillerinin üçüncü bir ülke lehine çalıştıkları ve rüşvet aldıkları iddia edildi.

Basının Qatargate olarak da adlandırdığı Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) yolsuzluk ve kara para aklama skandalıyla ilgili soruşturma sürerken, yarın Genel Kurul’da Belçikalı Sosyalist AP üyesi Marc Tarabella ile İtalyanların dokunulmazlıklarının kaldırılması için oylama yapılacak. Sosyalist EP üyesi Andrea Cozzolino. . Oylama öncesi milletvekilleri hakkında hazırlanan raporda, üçüncü bir ülke lehine çalıştıkları ve rüşvet aldıkları iddia edildi. Tarabella ile ilgili raporda, “Son iki yılda belirli pozisyonları desteklediğinden, Avrupa Parlamentosu’nda üçüncü bir ülke lehine çalıştığından ve bunun karşılığında nakit ödeme yapmaktan şüpheleniliyordu ve aleyhindeki ifade bu tür ödemelerin kendisine yapıldığını gösteriyor. 120.000 Euro ile 140.000 Euro arasında değişen ödemeler.” söz konusudur”. Cozzolino hakkında hazırlanan raporda, “AP kararlarının bloke edilmesi karşılığında Avrupa Birliği (AB) dışı ülkelerden nakit para aldığı” belirtildi.

AP Hukuk İşleri Kurulu bünyesinde dün yapılan “gizli” oylamada Cozzolino ve Tarabella’nın dokunulmazlıklarının kaldırılması oybirliğiyle istendi. Yarın yapılacak oylamada AP Genel Kurulu’nun her iki milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin karar alması bekleniyor.

Ne oldu?

Belçika’da geçen yıl 9 Aralık’ta yolsuzluk ve kara para aklama soruşturmasında başkent Brüksel’de 16 ayrı operasyon düzenlenmiş, Katar’ın kararları etkilemek için stratejik mevkilerdeki kişilere rüşvet verdiği iddia edilmişti. EP AP’nin 14 genel başkan yardımcısından biri olan Eva Kaili, eski Yunan milletvekili Pier-Antonio Panzeri, İtalyan Articolo Uno Partisi üyesi, Luca Visentini, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ve yardımcısı Francesco Giorgi Sosyalistler ve Demokratlar Kümesi’nden (S&D) yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Alınmıştı.

Polisin düzenlediği baskınlarda 1.5 milyon euro ele geçirildi. 8 yıldır AP üyesi olan Kaili, AP Başkanı Metsola tarafından görevden alındı. Kaili ayrıca Yunanistan’ın merkez sol Panhelenik Sosyalist Hareketi (PASOK) Partisi’nden ihraç edilirken, AP Sosyalistler ve Demokratlar Kümesi’nden uzaklaştırıldı. Yunan makamları Kaili, eşi ve yakın aile üyelerinin mal varlığını dondurdu. – BRÜKSEL

haber-tosya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu