Teknoloji

Apple ayrıca App Store dışında yüklenen uygulamalar için de ücret talep etmeye çalışıyor

The Wall Street Journal’a (WSJ) göre Apple, iPhone’un App Store dışından üçüncü taraf indirmelere izin vermeye başlayacağını duyurdu. Ekstra fiyatlar talep etmek ve kısıtlamalar eklemekplanlanıyor.

AB’nin Apple’a sunduğu yasa, üçüncü taraf geliştiricilerin iPhone uygulamalarını App Store’dan indirmeye gerek kalmadan doğrudan sunmalarına olanak tanıyor. Ancak WSJ, bu değişiklikten nasıl yararlanacağını planlayan şirketler arasında Meta, Spotify ve Microsoft’un da yer aldığını bildirdi.

Örneğin Meta, doğrudan Facebook reklamlarından indirmelere izin vermek istiyor. Spotify muhtemelen uygulamasını web sitesi üzerinden indirme olanağı sunacak, Microsoft ise oyunlar için kendi üçüncü taraf uygulama mağazasını başlatabilir.

İlginç bir şekilde Apple, üçüncü taraf ödemeleri konusunda ABD’de izlediği yola benzer bir yol izlemeyi planlıyor. Şirkete göre ABD’li geliştiriciler App Store dışında başka ödeme seçenekleri de sunabiliyor ancak yine de Yüzde 27’sini Apple’a ödemek zorundalar.Ek olarak, harici bir kişi eklemek için belirli kurallara uymaları ve şirketin fiyat talep edebilmesi için bu harici kişi aracılığıyla yapılan her satın alma işlemini Apple’a bildirmeleri gerekir.

ABD’li geliştiriciler, Apple’ın AB kararına uyma kararı almasına kızmıştı ve şirket, ABD’de kullandığı yöntemin aynısını Avrupa’ya da getirmeye çalışacak.

Apple, “App Store dışında indirilen uygulamaları yakından izlemeye” devam ederken WSJ, kendisine “App Store dışında indirilen her uygulamayı inceleme” ve “App Store dışında indirme imkanı sunan geliştiricilerden ücret toplama” izni vermek istediğini söylüyor.

Apple’daki değişiklikler iOS 17.4 ile hazırlanmaya başlıyoruz ve beta sürümünün yakın zamanda yayınlanması bekleniyor. AB’nin bu tekniklerden memnun olup olmadığını veya bunları rekabete aykırı bulup bulmadığını görmek için şirketin bu kararlara nasıl uymayı planladığını resmi olarak açıklamasını beklememiz gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu