Haber

Bakanlık Beykoz’daki yeşil alanı imara açtı, mahkeme hukuka aykırı bulup iptal etti

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Dereseki Mahallesi’nde bulunan doğal sit alanı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan plan değişikliği ile yapılaşmaya açılmış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) itiraz ederek kararını yargıya taşımıştı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İBB’nin davayı kazandığını ve ağaçlık alanın koruma altına alındığını açıkladı.

Sözcü gazetesinden Mert Öz’ün haberine göre İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nde yapılan inceleme sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı imar planı değişikliğinin objektiflikten uzak ve hukuka aykırı olduğu tespit edildi. Bakanlığın plan değişikliğinin iptaline karar verildi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan plan değişikliği ile Beykoz Dereseki Mahallesi’nde Beykoz’a ve İstanbul’a nefes alan bir alan yapılaşmaya konu edilmiş ve betona boğularak ticari olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.

16 milyon İstanbullu’nun bize biçtiği görev ve sorumluluk, İstanbul’un yeşil alanlarına sahip çıkmak, bu nadide alanları “dolar yeşili” değil “ağaç yeşili” olarak görüp sahip çıkmaktır. Sistemsiz, plansız, çevreye zarar veren betonlar hakkında hızla gerekli davayı açtık.

Mahkemece yapılan inceleme sonucunda Bakanlık tarafından yapılan değişiklik; Objektiflikten uzak olduğu, bölgenin doğal dokusunu ve topoğrafik şartlarını yansıtmadığı tespit edilmiştir. Mahkeme bu nedenle gelenek dışı plan değişikliğinin iptaline karar verdi.”

‘MUTSUZ MUTLULUK YAŞIYORUZ’

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe yaptığı açıklamada, “’Çevreyi ve doğayı korumakla yükümlü’ kurumlarımızdan bir alanı daha korumanın acı-tatlı mutluluğunu yaşıyoruz. Bu süreçte görev alan çalışma arkadaşlarımızı tebrik ediyor, doğayı, yeşili ve çevreyi seven 16 milyon İstanbulluya her zaman yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu