Haber

Batan gemideki mürettebat ‘Orada kimse var mı?’ diye sordu. Duyurularıyla arıyorlar

Batan gemideki mürettebat “Orada kimse var mı?” diye sordu. Duyurularıyla arıyorlar

Sahil güvenlik ekipleri Batuhan A isimli gemiye ait cankurtaran salını boş bulurken, denizde tespit edilen cankurtaran salında ise kimseye rastlanmadı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya:

“Bölgede başlatılan arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.”

BURSA – Balıkesir’in Marmara Adası ilçesinden yola çıktıktan sonra denizde fırtınaya yakalanan ve İmralı Adası açıklarında batan mermer tozu yüklü geminin mürettebatı aranıyor. Sahil güvenlik ekipleri, gemiye ait boş cankurtaran salı ve boş can simidi buldu. Sahil güvenlik ekipleri, “Kimse var mı?” Anonslarıyla fırtınalı denizde denizcileri arar. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ayrıca, Sahil Güvenlik’e ait 2 sahil güvenlik gemisi, 2 sahil güvenlik botu, 2 römorkörün bölgede görev yaptığını, 1 sahil güvenlik korvetinin ve sahil güvenlik uçağının da bölgeye geleceğini kaydetti. Hazır tutulan helikopter, hava koşullarının düzelmesi halinde havalanacak.

Sabah saatlerinde acil durum sinyali gönderen ve yaklaşık bir saat sonra temasını kaybeden Batuhan A isimli 69 metrelik kuru yük gemisi İmralı’nın güneyinde battı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sahil güvenlik botlarının dalgalarla boğuşarak bölgede arama kurtarma çalışmaları yaptığı anların görüntülerini paylaştı.

Sahil güvenlik ekipleri, Karacabey ilçesindeki Kurşunlu barınağı önünde boş cankurtaran salı ve Batuhan A gemisine ait simit bulduğunu kaydetti.

Bu arada İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Bu sabah saat 06.30’da, içinde 6 mürettebat bulunan Batuhan A isimli ticari geminin, Marmara Denizi’nde batmaya başladığı bilgisi geldi. Şiddetli hava ve deniz koşulları nedeniyle Bursa Karacabey sahilinde. Hemen olay yerine ulaştık.” Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından 2 Sahil Güvenlik Gemisi ve 2 Sahil Güvenlik Botu sevk edilirken, eş zamanlı olarak 2 adet römorkör de bölgeye görevlendirildi. Başlatılan arama kurtarma çalışmaları sonucunda geminin battığı değerlendirilen bölgede 1 adet boş can salı tespit edildi. Arama kurtarma çalışmalarına destek olmak. “1 Sahil Güvenlik Korveti ve 1 Sahil Güvenlik Uçağı da bölgeye gelmek üzere görevlendirildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bölgeye varamayan 1 Sahil Güvenlik Helikopteri de hazır bekliyor ve hava koşullarının izin vermesi halinde derhal konuşlandırılacak. . Bölgede başlatılan arama kurtarma faaliyetleri devam ediyor.”

Öte yandan batan geminin Balıkesir Bandırma ilçesinde bir denizcilik şirketine bağlı olduğu, şirket sahibinin de gemide olduğu değerlendirildiği, kardeşinin de Karacabey’deki arama kurtarma operasyonuna katıldığı öğrenildi. Kurşunlu bölgesi.

bornovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu