Haber

BM: Sudan’da 6 Milyon Kişi Açlıktan Bir Adım Uzakta

BM, ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında devam eden çatışmalar nedeniyle Sudan’da 6 milyondan fazla insanın açlıktan ölmekten “sadece bir adım uzakta” olduğu konusunda uyardı.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haq, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana ordu ve STK arasında devam eden çatışmalar nedeniyle ülkedeki açlık ve yerinden edilmeye ilişkin durumun “kontrolden çıktığı” uyarısını paylaştı.

“Sudan’da 6 milyondan fazla insan, yani nüfusun yaklaşık yüzde 13’ü, artık açlıktan bir adım uzakta.” Haq, ülke genelinde 20 milyondan fazla insanın çatışma, ekonomik gerileme ve kitlesel yerinden edilme nedeniyle “yüksek düzeyde akut gıda güvensizliği” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Farhan Haq, Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) göre Sudan’daki şiddet olayları nedeniyle sadece bir hafta içinde 334 binden fazla kişinin yerinden edildiği bilgisini paylaştı.

Haq, ülkedeki şiddet olayları nedeniyle 855 binden fazla Sudanlının da komşu ülkelere kaçtığını kaydetti.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket ettiği için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam entegrasyonunu istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. partiler

Çatışmalarda birden fazla sivil olmak üzere 3.000’den fazla kişi öldü ve on binlerce kişi yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu