Haber

Bosna-Hersek’te İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı protesto

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Bosna Hersek’in Zenica kentinde yüzlerce kişi toplandı.

Bosna Hersek’ten yüzlerce kişi ellerinde Filistin bayraklarıyla Zenica’daki Aliya İzzetbegoviç Meydanı’nda toplandı.

Göstericiler, “Yeni bir soykırımı engellemeyen bir dünyaya hoş geldiniz”, “Çocukların toplu mezarları üzerine kutsal topraklar inşa edilemez”, “Özgür Filistin” ve “Soykırımı durdurun” yazılı pankartlar taşıdı.

Bosna Hersek’teki iki taraftan biri olan Bosna Hersek Federasyonu’nun İçişleri Bakanı Ramo Isak, gösteride yaptığı konuşmada, Bosna Hersek’teki 1993-1995 savaşından sağ kurtulduğunu ve Filistinlilerin durumunu anladığını söyledi. insanlar.

Filistin halkının kötü şeyler yaşadığını belirten İsak, “Gazze halkına destek olmak için buradayım. Hepimiz ayağa kalkmalı ve tüm dünyaya Gazze’de yaşananların bir an önce durdurulması için çaba göstermeye çağırmalıyız. Gazze halkının normal yaşamlarına devam etmesi.” dedi.

Gösteride Filistin halkı için de nakdi yardım toplandı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan saldırılarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e yükselirken, 20 bin 242 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanı sırasında Gazze’de 34, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit sınır, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu