Haber

CHP’li Sarıbal: Çiftçinin borçları artıyor, tarımsal destekler artırılmalı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çiftçilerin yeterli tarımsal destek alamadığını belirterek borçlarının arttığını iddia etti.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, çiftçilerin üretim için gerekli olan mazot, gübre, tohum, enerji ve ilaç gibi tüm tarımsal girdilerde dışa bağımlı olduklarını belirtti.

Çiftçinin üretebilmesinin ancak etkin, verimli, müdahaleci ve sürdürülebilir bir destek politikasıyla sağlanabileceğini kaydeden Sarıbal, tarımsal desteklerin önemli olduğunu vurguladı.

CHP’li Sarıbal, çiftçilerin tarımsal destek alamadıkları için borçlarının arttığını iddia ederek şunları söyledi:

“Çiftçiye ödenmesi gereken para 736 milyar lira. Çiftçiye ödenen tutar 202 milyar lira civarında. Çiftçi bu destekleri alamadığından piyasaya olan borcu bitmiyor. Çiftçinin borcu Bankalara olan borcu Ağustos 2022 itibarıyla 242 milyar lira. Bankalara olan borcu ise Ağustos 2023 itibarıyla 493 milyar lira. Bu tarihi bir rekordur. Çiftçi desteklenmediğinden ve üretim maliyetleri yüksek olduğundan borçlanarak üretim yapıyor. Bu nedenle destekler çok önemli.”

devlet ekonomiSarıbal, tarım politikalarını eleştirerek çiftçilere verilen tarımsal desteklerin artırılmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu