Haber

Çin-Orta Asya Zirvesi: Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kazakistan Cumhurbaşkanı ile görüştü

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, ilk Çin-Orta Asya Tepesi için Çin’i ziyaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile bir araya geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Xi, Tokayev’in ziyaretinin iki ülke arasındaki güçlü bağları bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, Çin ve Kazakistan’ın “kalkınma ve ulusal canlanmanın kritik aşamasında olan iki ülke” olduğunu belirterek, bağımsız, istikrarlı ve müreffeh bir Kazakistan’ın hem Kazak hem de Çin halkının çıkarına olacağını söyledi.

Çin ve Kazakistan’ın dost, kardeş ve ortak ülkeler olduğunu kaydeden Xi, Çin’in Kazakistan’ın bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruması ve kendi ulusal koşullarına uygun kalkınma yolunu seçmesi konusunda desteklediğini vurguladı.

Çin Devlet Başkanı, 10 yıl önce başlatılan Üretim ve Yol Girişimi kapsamında iki ülkenin onlarca iş birliği projesini hayata geçirdiğine işaret ederek, ekonomi, ticaret, yatırım, tarım alanlarında iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. , otomobil üretimi ve gücü, e-ticaret, yenilik ve büyük bilgi üzerine yeni işbirliği. Alanların keşfedilmesini umduğunu ifade etti.

Çin’in tarihi İpek Yolu güzergâhı üzerindeki ulaşım ve altyapı projeleriyle Doğu-Batı ticaretini canlandırmayı amaçlayan Kuşak ve Yol Girişimi ilk kez Xi’nin 2013 yılında Kazakistan’a yaptığı ziyarette duyurulmuştu.

Çin-Orta Asya Zirvesi’nin bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerde yeni bir dönem başlatacağına inandığını ifade eden Xi, bu mekanizmayı 6 ülke arasındaki iş birliğini derinleştirecek önemli bir platform haline getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Çin’in ülkesi için özel bir değeri olduğunu ve iki ülke arasındaki iş birliğinin sarsılmaz dostluk ve karşılıklı güçlendirmeye dayandığını söyledi.

Şu anki ortak hedeflerinin ikili ilişkileri tırmandırmak olduğunu belirten Tokayev, “Bölgesel ve uluslararası güvenlik ve iş birliğini güçlendirme kararlılığında birleştik.” söz konusu.

Çin ile sonsuz bir stratejik ortaklık geliştirmenin Kazakistan için çok değerli olduğunu vurgulayan Tokayev, Kazak-Çin ilişkilerini yeni bir seviyeye taşımak için her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunu kaydetti.

Ayrıca Tokayev, Shi’ye iki ülke arasındaki ulaşım koridorlarının çeşitlendirilmesi kapsamında Trans-Hazar Uluslararası Ulaşım Güzergâhının potansiyelinin aktif olarak kullanılmasını önerdi.

Çin’in Kazakistan’ın dış politikasında özel ve değerli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Tokayev, iki ülkenin misyon ve hedeflerinin ortak olduğunu, Çin liderliğindeki Küresel Kalkınma Girişimi, Küresel Güvenlik Girişimi ve Küresel Medeniyet Girişimi’ni desteklediklerini ifade etti.

karşılıklı vize muafiyeti anlaşması

Görüşmenin ardından iki lider, iki ülke arasındaki insani etkileşimleri ve iş birliğini artırmak amacıyla karşılıklı vize muafiyeti anlaşması imzaladı.

Liderler ayrıca ekonomi, ticaret, enerji, ulaşım, tarım, irtibat altyapısı, kültür ve yerel ilişkileri kapsayan işbirliği belgelerine de imza attı.

Liderler Zirvesi ilk kez yapılıyor

Çin ile 5 Orta Asya Cumhuriyeti’ni bir araya getiren Çin-Orta Asya Zirvesi, 18-19 Mayıs tarihlerinde Çin’in Shaanxi eyaletinin merkezi Xi’an’da, tarihi ipek tarihinin başlangıç ​​noktası olarak kabul edilecek. Yol.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ev sahipliğinde düzenlenen tepeye Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadir Japarov, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev katıldı.

Çin-Orta Asya Tepesi, Pekin ile Orta Asya Cumhuriyetleri arasındaki “C+C5” işbirliğinin devlet liderleri düzeyindeki ilk toplantısı olacak. Dışişleri bakanları düzeyinde ilk “C+C5” toplantısı 2020’de yapıldı. Ardından dışişleri bakanları, 2021’de Çin’in ve 2022’de Kazakistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen çevrimiçi toplantılarda bir araya geldi.

Dördüncü dışişleri bakanları toplantısı 27 Nisan’da Xi’an’da yapıldı ve toplantıda küme başkanları ilk zirvesinin Mayıs ayında bu şehirde yapılması kararlaştırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu