Ekonomi

Deri sektörünün Antalya’daki buluşmasına Rusya’dan yoğun ilgi

Rusya’daki savaşa karşın deri konfeksiyon sektörünün yüzde 20 ihracat artışı ile yola devam ettiğini belirten Gözmen, deri ve deri mamullerinde özellikle ABD’ye yapılan satışların ihracatı yıl sonunda 2 milyar doların üzerine taşımasını beklediklerini kaydetti.

Deri dalının değerli tertiplerinden biri olan Antalya Leather & Fur Fashion Fuarı için geri sayım başladı. 2-5 Aralık tarihlerinde 9’uncusu yapılacak olan fuarı değerlendiren Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gözmen, Rusya’ya yönelik ihracat kontaklarının yüzde 80’e yakınının bu fuar üzerinden geçmesi nedeniyle sektör açısından çok önemli olduğuna işaret etti.

Fuarda 18 ülkeden bin 600 alıcıyı ağırlayacaklarını ve katılımın yüzde 70’inin Rusya’dan, yüzde 15’inin de Kazakistan’dan olacağını kaydeden Gözmen, Rusya’da seferberliğin ilan edilmesinin akabinde yaşanan karışıklığın giderildiğini ve piyasaların yavaş yavaş olağana dönmeye başladığını belirtti.

Kilogram başı ihracat Türkiye ortalamasının çok üzerinde

Türkiye’nin deri ihracatının geçen yılın yaklaşık 20 üzerinde devam ettiğini anlatan Gözmen, deri ve deri mamullerinde yılı hedefledikleri sayı olan 2 milyar doların biraz üzerinde tamamlayacaklarını söz etti. Deri konfeksiyon ihracatının tamamının dış ticaret fazlası olarak iktisada katkı sağladığının altını çizen Gözmen, “Ayrıca deri ve deri mamullerinde kilogram başı ihracatımız 9,90 dolarla, öbür dalların epey önünde, dördüncü sırada yer alıyor. Bunların içerisinde deri konfeksiyonu da 140 dolar üzere kilo başı fiyatıyla mücevherattan sonra ikinci bölüm pozisyonunda bulunuyor. Ana pazarımız olan Rusya’nın bu durumda olmasına rağmen yüzde 20’lere yakın yükselişle seneyi kapatmamız bizim için büyük bir muvaffakiyet.” dedi.

En büyük artış Amerika pazarında

Rusya’daki savaşa karşın özellikle Laleli bölgesinden yapılan ihracat ve bavul ticaretiyle birlikte Rusya’nın halen Türkiye’nin ana pazarı olduğunu dile getiren Gözmen, bu yıl en büyük artışı ise ABD’nin yaptığını söyledi. Gözmen, “Amerikan pazarında yüzde 60 artış gerçekleştirdik. Burada temel değerli olan ise Amerika’da kürk ve süet pazarındaki yüzde 20’ye yakın pazarın bizim elimize geçmesi. Bu pazar üzerindeki çalışmalarımızı ağırlaştırıyoruz. Resmi sayılarla Amerika pazarı birinci pazar üzere gözükse de Bağımsız Devletlere baktığımızda Rusya, yakın ülkelerle birlikte ana pazarımızı oluşturuyor. Rusya’daki savaşın en kısa müddette bitmesini umut ediyoruz. Bitmesiyle kesim temel büyümeleri o vakit yapacak.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu