Ekonomi

Endonezya yerel sanayiye destek olmak için ithal mallara yüksek vergi uygulayacak

Endonezya, aralarında ayakkabı, giyim eşyası ve seramiğin de bulunduğu çeşitli ithal ürünlere %100 ila %200 arasında değişen oranlarda koruma vergisi uygulamaya hazırlanıyor.

Ticaret Bakanı Zulkifli Hasan’a göre bu hamle, ülkenin mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerini (MSME) ithal ürünlere boğulmaktan korumayı amaçlıyor. Bakan Hasan Cuma günü yaptığı açıklamada, bu tür önlemler alınmadığı takdirde, ithalat akınının bu hayati önem taşıyan yerel sektörlerin çöküşüne yol açabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Bu vergileri uygulama kararı, yerli sanayileri korumayı amaçlayan önceki bir planın yeniden canlandırılması olarak karşımıza çıkıyor. Endonezya 2023 yılının sonlarında, 3,000’den fazla ithal mal kategorisinin izlenmesini sıkılaştırmak için bir düzenleme ortaya koymuştu. Bunlar gıda maddelerinden elektronik ve kimyasallara kadar uzanıyordu. Ancak bu düzenleme, yerli sanayilerden gelen geri bildirimlerin gerekli ithal malzemelerin akışını engellediğini göstermesinin ardından geri çekildi.

Bakan Hasan’ın da teyit ettiği üzere, vergi uygulaması yakında ayakkabı, tekstil, kozmetik ve seramik gibi ithalat ürünlerine de uygulanacak. Üst düzey ticaret bakanlığı yetkilisi Budi Santoso’nun başında bulunduğu Endonezya Ticareti Koruma Komitesi şu anda uygun vergi oranlarını belirlemek üzere incelemeler yürütüyor.

Ülkenin istatistik bürosunun verilerine göre, bu önlemlerin Endonezya’nın başlıca hazır giyim ve giyim aksesuarları kaynakları arasında yer alan Çin, Vietnam ve Bangladeş’ten yapılan ithalatı etkilemesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu