Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Arap liderlere Gazze saldırılarına son verme çağrısında bulundu

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, Gazze’deki Filistinlilerin tüm dünyanın gözü önünde soykırıma ve katliama maruz kaldığını belirterek, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına son verilmesi için Arap ülkeleri liderlerine “olağanüstü toplantı” çağrısında bulundu.

Filistin’in resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi son gelişmeleri görüşmek üzere özel bir toplantı düzenledi.

Toplantıda konuşan Abbas, Filistin halkına ve davasına yönelik yağmacı baskınların durdurulması, bölgesel ve uluslararası zorluklara karşı mücadele edilmesi, Filistin halkının kendi topraklarında kalabilmesi için gereken her şeyin yapılması amacıyla Arap ülkelerinin liderlerini olağanüstü toplantıya davet etti. toprakları ve başkenti Kudüs olan Filistin devletinin topraklarının işgaline son verilmesi.

Filistin davasının son derece zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Abbas, “Gazze’deki halkımız tüm dünyanın gözü önünde İsrail güçleri tarafından soykırıma ve katliama maruz bırakılıyor.” söz konusu.

“3 binden fazla Filistinli çocuğun öldürülmesi karşısında nasıl sessiz kalınabilir?”

Saldırıları ilk andan itibaren durdurmak için her türlü çabayı gösterdiklerini ve dünya liderleriyle yakın temas halinde olduklarını belirten Abbas, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun “derhal, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes” çağrısında bulunan karar taslağına rağmen, şunları kaydetti: Gazze’deki düşmanlıkları durdurarak İsrail güçlerinin yer saldırıları başlattığını ve Gazze’yi ağır bombaladığını belirtti.

Abbas, “3 binden fazla Filistinli çocuğun katledilmesi karşısında nasıl sessiz kalabilir? Hastanelerin bombalanması karşısında nasıl sessiz kalabilir? Bu vahşi yıkım ve katliam karşısında nasıl sessiz kalabilir? sivillerin toplu olarak cezalandırılması mı?” sözlerini kullandı.

“Dünyadaki tüm özgür insanları selamlıyorum”

Filistin’le dayanışma amacıyla düzenlenen gösterileri takdir eden Abbas, “Filistin’de, sürgünde, kamplarda, diasporadaki Filistinlileri ve meşru ulusal hakla dayanışma ve samimi duruş sergileyen dünyadaki tüm özgür insanları selamlıyorum.” Halkımızın hakları.” dedi.

Tüm dünya ülkelerine, Filistin halkının kanını dökmeyi durdurması için İsrail’e baskı yapma çağrısında bulunan Abbas, Filistin halkına da kendi topraklarında ayağa kalkma, İsrail güçlerinin Filistinlilere karşı yürüttüğü savaşa karşı dayanışma çağrısında bulundu. Gazze, Batı Şeria ve Kudüs’te sınırdışı edilmeye karşı mücadele. ve yeni bir Nakba (Büyük Felaket) ile mücadeleye çağrıldı.

“Gazze, Filistin devletinin temel bir parçası olmaya devam edecek”

İsrail’in Gazze’de yok ettiği her şeyi yeniden inşa etmeye kararlı olan Abbas şunları söyledi:

“Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria ile birlikte, saldırganların boğazındaki bir hançer olarak Filistin devletinin temel unsuru olmaya devam edecek. Kudüs, Müslümanlar ve Hıristiyanlar için kutsal alanlarıyla bizim ebedi başkentimiz olarak kalacak.”

Gazze’de son durum

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri tamamen kesildi.

İsrail ordusu hava saldırılarını artırdığını, kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den yapılan baskınlarda 310’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısının 3 bin 195’i çocuk, 1863’ü kadın olmak üzere 7 bin 703’e çıktığını, 19 bin 743 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 111 Filistinlinin öldüğü, 1.900’den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Çatışma bölgelerinde çoğunluğu İsrail bombardımanı nedeniyle 25 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 46 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi ve Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 üye hayatını kaybetti. bir gazeteci ve 4 sivil. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu