Haber

G7 ülkeleri Türkiye’ye başsağlığı diledi

G7 ülkeleri dışişleri bakanları, Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında hayatını kaybedenler için Türkiye’ye başsağlığı diledi.

G7 ülkeleri dışişleri bakanları, Almanya’da düzenlenen 59. Münih Güvenlik Konferansı’nda bir araya geldi. G7 2023 Dönemi Lideri Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği’nin G7 Dışişleri Bakanları, Yüksek Temsilcileri, ilk kez 2023’te Japonya’nın başkanlığında toplanacak.”G7 üyeleri, 6 Şubat depreminin etkileriyle mücadele eden Türkiye ve Suriye halklarına en derin başsağlığı dileklerini iletti. İhtiyaç duyulan insani yardım, kriz müdahalesi ve teknik yardımı sınırsız olarak sağlamak için ortaklarla birlikte çalışıyorlar.”

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin olarak, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden yaklaşık bir yıl sonra G7 üyeleri, ne kadar sürerse sürsün Ukrayna ile sarsılmaz dayanışmalarını yeniden teyit ettiler. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba’nın toplantıya katılımı ve Lider Zelenskiy’in Kasım ayı 2022 yılında G20 Zirvesi’nde yapılan açıklamaların da gösterdiği gibi Ukrayna’nın adil ve kalıcı bir barış taahhüdünü memnuniyetle karşıladık. Bu amaçla Ukrayna ile aktif olarak çalışmayı taahhüt ettik. Bu temel ilkeyi, yalnızca Ukrayna’nın değil, tüm uluslararası toplumun çıkarları için Rus saldırganlığına karşı savunmayı taahhüt ettik. G7 üyeleri, Rusya’daki savaş ve Rusya, hükümetinin neden olduğu küresel acıyı hafifletmeye kararlı. gücün ve yiyeceğin silah haline getirilmesi. Karadeniz Tahıl Girişimi, Rus makamlarının küresel talebi karşılamak için denetim ve operasyonların hızını artırması gerektiğini vurguladı. Rusya’nın sürekli olarak küresel bilgi manipülasyonunu kullanması ve suçu başkalarına atmaya çalışan dezenformasyon kampanyaları nedeniyle kınanıyor.” – MÜNİH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu