Haber

Güney Kore’de First Lady’ye lüks çanta hediyesi tartışması: Suç duyurusunda bulunuldu

Güney Kore’de, Başkan Yoon Suk Yeol’un eşi Kim Keon-hee’nin kendisine hediye edilen pahalı bir çantayı kabul ederkenki görüntüleri, Nisan ayında yapılacak genel seçimlere hazırlanan ülkede tartışma yarattı. Söz konusu Eylül 2022’de çekilen fotoğrafta First Lady Kim’e 2.200 dolar değerinde Dior marka bir çanta hediye edilmişti.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Choi Jae-young adlı bir din adamı, o dönemde Kim tarafından işletilen bir sergi ajansının ofisine giderek “takdirinin bir işareti olarak” çantayı First Lady’ye sundu. Choi’nin gizlice videoya kaydettiği bu anda Kim, “Bu kadar pahalı hediyeler getirmeyin” dedi. Pazartesi günü konuyla ilgili bir açıklama yapan Choi, Kim’in başkanın eşi olarak yetkisini kötüye kullandığını öne sürerek bu anları gizlice kaydetmeye karar verdiğini söyledi.

‘RÜŞVETLE MÜCADELE KANUNUNU KİM İHLAL ETTİ’

Kim ve Choi’nin hemşehri oldukları ve ailelerinin birbirlerini tanıdıkları belirtilirken, sol görüşlü Seul’ün Sesi haber sitesinin ilk kez kasım ayında yayınladığı görüntü, ülkede bir kez daha tartışmalara yol açtı. Yoon’un partisi bu Nisan ayında yapılacak seçimlerde Ulusal Meclis’te çoğunluğu elde etmeyi hedefliyor. Ülkedeki muhalefet bu görüntü karşısında Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden açıklama talep ediyor. Başkanın Halkın Gücü Partisi suçlamalar konusunda bölünmüş durumda. Bazıları Kim’in özür dilemesi gerektiğini söylerken bazıları da First Lady’yi savunuyor.

Güney Kore’de yürürlükte olan Rüşvetle Mücadele Yasası, kamu görevlilerinin ve eşlerinin tek seferde 750 ABD Dolarından fazla veya yılda toplam 2.200 ABD Dolarından fazla değere sahip hediyeleri kabul etmesini yasaklamaktadır. Bu nedenle muhalefet Kim’in bu maddeyi ihlal ettiğini söylüyor.

YÜZDE 62’Sİ ‘KANUN İHLAL EDİLDİ’ DİYOR

Öte yandan görüntüyü kamuoyuyla paylaşan Seul’ün Sesi haber sitesi, Güney Koreli yetkililere başvurarak suç duyurusunda bulundu ve Kim Kim Keon-hee’yi ‘rüşvet’le suçladı. Ülkede faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu da ulusal yolsuzlukla mücadele kurumuna başvurarak konunun araştırılmasını talep etti. İktidar partisi milletvekili Lee Chul-gyu, videonun ‘yasadışı bir tuzak’ olduğunu savundu. Başkan Yoon’un destekçileri de bu görselle seçimleri etkilemeye çalışıldığını iddia etti.

Bir süredir ekonomik durgunluk ve yüksek enflasyonla karşı karşıya olan Güney Kore’de, bu ekonomik sorunlardan halkın Cumhurbaşkanına verdiği destek de olumsuz etkilendi. Son anketlere göre Güney Kore halkının beşte üçü Yoon’un başkan olarak gösterdiği performansı beğenmiyor. Yeni bir anket, katılımcıların yüzde 62’sinin Kim’in çantayı kabul etmesinin Rüşvetle Mücadele Yasası’na aykırı olduğunu düşündüğünü, yüzde 30’unun ise bu anları bilinmeyen bir kamerayla kaydetmeyi etik bulmadığını ortaya koydu. Birden fazla katılımcı olması halinde olayla ilgili soruşturma başlatılması gerektiği görüşünde. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu