Sağlık

Hastane Kartlarım ile aileler daha bilinçli çocuklar daha umutlu

Hastane servislerinde tedavi gören çocuklar ve onlara bakım veren aileleri için psikolog ve uzmanlar tarafından hazırlanmış Hastane Kartlarım ile sağlıklı bilgiyi en gerçek kaynaktan ulaştırmayı hedeflerken, ebeveynlerin hastalığa dair tüm süreçleri takip edebilmelerini ve çocuğun tedavisine olumlu katkı sağlamasını da amaçlıyoruz.?

Tedavi Sürecinde Farklı Hisler Yaşanabilir

Çocuklar ve aileler?hastanedeki tedavi mühletleri boyunca daha evvel hiç duymadıkları kavramları işitebilir, yeni şahıslarla tanışabilirler. Hüzün, şaşkınlık, endişe üzere ağır hisler yaşayabilirler. Aileler birçok vakit bu yaşanan süreçteki hisleri ve yapılan süreçleri hem birinci kere duydukları için hem de çocuklara nasıl anlatacaklarını bilmedikleri için kendilerini çaresiz hissedebilirler, bu nedenle de birçok vakit da anlatmaktan kaçınabilirler. Bu durum, bilinmezlik hissiyle baş edememe ve çocuğun tedaviye ahengini zorlaştırabilir.?

Hastane Kartlarım ile tedavi sürecini rahatlıkla anlatmak mümkün!

KAÇUV olarak bizler de tedavi sürecini kolaylaştırmak maksadıyla 3 ana kategoriden ve toplam 27 farklı karttan oluşan?Hastane?Kartlarımı aileler ve çocuklar için hazırladık. Bu sette çocuklara?hastanedeki tedavi takımını; tabip, hemşire üzere sıhhat çalışanlarını daha yakından tanıtacak Tedavi Grubu Kartlarına, çocuklara yapılacak süreçlerin; anestezi, ameliyat üzere operasyonların neler olduğuna, süreç öncesi ve sonrasında yapabileceği aktiflik tekliflerinden oluşan Süreç Kartlarına ve çocuğun kendisini daha yeterli hissetmesini sağlayabilecek kısa kıssaların yer aldığı Kaynak Kartlarına yer verdik.

Kartlar, Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Hastaneleri ve KAÇUV Aile Evleri’nde

Hastanelerde ve KAÇUV Aile Evleri’nde psikolog eşliğinde yaygınlaştırılmaya başlanan kartlar sonrasında ise toplumsal çalışmacılar dayanağı ile ailelere yaygınlaştırılması hedefleniyor.Vakıf’ın kendi öz kaynakları ile 1000 adet basılan kartların sonraki süreçlerde tüm datamızda yer alan ailelere gönderilmesi planlanıyor.

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı Hakkında:

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, 2000 yılında çocukları tedavi görmekte olan aileler ile doktorlarının bir ortaya gelmeleriyle kuruldu. Vakfın temel maksadı maddi meseleleri nedeniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamaktır. Ayrıyeten kanser ile uğraşta değerli bir ihtiyaç olan ruhsal dayanak ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının yaratılması vakfın öncelikli amaçları ortasında yer alır. KAÇUV, ayrıyeten hastanelerin yanı sıra sıhhat çalışanları ile de çeşitli çalışmalar yürütüyor. Sıhhat çalışanlarına muhtaçlığı olan burs dayanağı ve konferanslara dayanakta bulunuyor. Üniversite iş birliklerini de artıran Vakıf, hastanelerde yeni oyun odaları açılışına teşvik ve takviye veriyor; halihazırda açılan oyun odalarının ise bakım-onarım ve sistemli hijyen sağlanması çalışmalarını da yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu