Haber

Hindistan’da 2 eyalette seçimleri Başbakan Modi’nin partisi kazandı

Hindistan’ın Tripura, Meghalaya ve Nagaland eyaletlerinde yapılan anketlere göre, Başbakan Narendra Modi’nin iktidardaki Bharatiya Janata Partisi (BJP) ülkenin kuzeydoğusundaki gücünü büyük ölçüde korudu.

Hindustan Times’ın haberine göre 16 Şubat’ta Tripura’da, bugün ise Meghalaya ve Nagaland’da yapılan oylama işlemlerinin ardından 3 eyalette yapılan çıkış sandık sonuçları açıklandı.

Buna göre BJP, Tripura ve Nagaland eyalet seçimlerinde meclis çoğunluğunu elinde tutmaya devam ederken, Meghalaya’da geride kaldı.

Tripura’daki çıkış anketleri, BJP liderliğindeki Tripura Yerli Halklar Cephesi’nin (IPFT) 60 sandalyeli eyalet meclisinde en az 31 sandalye kazanarak orada çoğunluğu elde ettiğini gösterdi.

BJP’nin Milliyetçi Demokratik Terakki Partisi ile ittifakının 60 sandalyelik bu parlamentoda en az 41 sandalye kazanması bekleniyor.

BJP, ülkenin kuzeydoğusundaki iki eyalette iyi performans göstermesine rağmen Meghalaya’da beklentilerin altında kaldı.

Meghalaya eyaletinde Ulusal Halk Partisi’nin (NPP) en az 20 sandalyeyle parlamentoda birinci parti olması beklenirken, BJP ve Kongre Partisi’nin de en az 6’şar sandalye alması bekleniyor.

BJP, 2018 Meghalaya seçimlerinde eyalet meclisine yalnızca 2 temsilci gönderebildi.

Söz konusu üç eyalet, başta BJP olmak üzere diğer partiler için 2024 genel seçimleri için değerli bir sınav niteliğinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu