Teknoloji

HIV’in Beyinde de Gizlenebildiği Meğer: Kalıcı Tedaviler Geliştirmeye Yardımcı Olabiliyor!

Bilim adamları, milyonlarca insanı öldüren AIDS’in kaynağını belirlediler. HIV hakkında daha önce kanıtlanmamış bir keşif yaptı. The Journal of Clinical Investigation’da yayınlanan makalede, normalde kanda saklandığı bilinen virüsün, beyinde depolananaçıklığa kavuşmuş.

Çalışma, bilim insanlarının uzun süredir şüpheyle beklediği bu durumu kanıtlayarak bir ilke imza attı. Beynin kendi bağışıklık sisteminin oluşumunda rol oynar. mikrogliaVirüsün adını taşıyan hücrelerin virüs için kalıcı bir saklanma yeri görevi gördüğü görüldü.

Gizli HIV tedavisine yol açabilir

Bilim adamlarına göre HIV, mikroglia hücrelerini etkileyebilir ve pasif bir duruma geçebilir. Mevcut antiretroviral HIV tedavileri kesilse bile virüs bu saklanma durumundan geri dönerek enfeksiyonun tekrar aktif hale gelmesine ve hatta AIDS’e dönüşmesine neden olabilir.

Bir retrovirüs olan HIV’in yaşam döngüsü, normalde genetik materyalinin bir kopyasını yapmasını ve onu insan hücrelerine yerleştirmesini gerektirir. Çoğunlukla bağışıklık sisteminin değerli bir modülü olan beyaz kan hücrelerini etkiler. Bu hücreler virüse yenik düşer. bağışıklık sistemine zararve sonunda AIDS’e neden olabilir.

Ancak bazı zamanlarda HIV virüsünde bunlar oluşmaz ve pasif duruma geçebilirler. Bu durum yıllar sonra sürebilir. Mevcut tedaviler enfeksiyonu kontrol edebilse de, bu hareketsiz duruma karşı etkili değildir. Bu nedenle, uykuda olan virüs hastalığa neden olma riskini taşır. İşte yeni araştırmalar, HIV’in kan hücrelerinin yanı sıra beyinde de saklanabileceğini ortaya koyuyor.

Bilim adamları, yeni keşifle, enfeksiyon için de yararlı olan ima edilen HIV’i ortadan kaldırmanın bir yolunun bulunabileceğine inanıyor. gerçek Tedavisi olabileceğini söylüyor. Ancak bunun çok güçlü bir görev olduğunu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ekliyorlar.

battalgazihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu