Ekonomi

IMF faiz indirimi için 2025’i işaret ediyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Katar Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, salgın ve Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde merkez bankalarının attığı adımları değerlendirdi.

Bloombergh’de yer alan habere göre, merkez bankalarının koordineli bir biçimde kararlı davrandığının altını çizen Georgieva, hızla yükselen manşet enflasyonda düşüş görüldüğünü söyledi.

Çekirdek enflasyonda manşet enflasyonun aksine gıda fiyatlarının inatlaşması nedeniyle gerçek bir düşüş yaşandığı söylenemezken, “Merkez Bankaları rotasında kalmalı çünkü erken faiz indirimi yaparlarsa enflasyon büyüme için sorun haline gelebilir” dedi. daha uzun bir süre için.”

Merkez bankalarının bu nedenlerle faiz artırma politikasına devam edeceklerini belirten Georgieva, olası faiz indirimleri için “2025 yılı başından önce bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

İki yıllık güçlü salgın süreci ve ardından patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı, başta enflasyon olmak üzere küresel ekonomide önemli sorunlara yol açarken, merkez bankaları bu sorunlara karşı sert ve hızlı adımlar attı.

Fed, bu süreçte Ocak 2022’de politika faizini yüzde 0,25’ten yüzde 5,25’e, AB Merkez Bankası ise Haziran 2022’de faiz oranını eksi 0,5’ten yüzde 3,25’e yükseltti. İngiltere Merkez Bankası da faiz oranlarını 10 kattan fazla artırdı. bu süreçte. (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu