Ekonomi

İş Bankası’nın desteğiyle depremzede çocuklar Darüşşafaka’da eğitim görecek

Darüşşafaka Derneği, 11 ilde milyonlarca insanı etkileyen depremin yaralarını sarmak ve depremde ailesini kaybeden çocuklara sıcak bir yuva sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, öğrenci kontenjanlarının artırılması ve depremzedelere 8 yıl süreyle tam burslu, yatılı ve nitelikli eğitim olanağı sağlanmasına karar veren Darüşşafaka Cemiyeti’nin kararı Türkiye İş Bankası tarafından desteklendi. İş Bankası’nın öğrencilerin eğitimine katkısı üniversite hayatları boyunca devam edecektir.

Darüşşafaka Cemiyeti Yürütme Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, 160 yıldır Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde annesini veya babasını kaybeden çocuklara ve depremzedelere sadece “okul” değil, bakımevi sağlamak istediklerini belirtti. anne veya babası ölmüş ve maddi imkânları yetersiz olan. Eğitim Kurumlarına her yıl ortalama 120 öğrenci alıyoruz. Ülkemiz genelinde düzenlediğimiz sınavlarla öğrencilerimizi belirliyoruz. 4. Sınıfta okuyan, annesi veya babası hayatta olmayan, ailesinin maddi durumu kaliteli bir eğitim almaya uygun olmayan çocuklar sınavımıza katılabilir. Ülkemizin yaşadığı deprem felaketinin ardından depremden etkilenen çocuklarımız için okulumuzun kapasitesi dahilinde ek kontenjan oluşturduk. Daha çok öğrenci almak için çalışmalarımıza devam ediyor, mümkün olduğunca çok çocuğa ulaşmak için sınıflarımızda, yurtlarımızda, yemekhanelerimizde ve ekiplerimizde gerekli düzenlemeleri yapıyoruz.

Okulumuzun imkanları ölçüsünde öğrenci alınabileceği için 21 Mayıs Pazar günü illerinde yapılacak olan sınavımıza depremzede çocuklarımız da katılacaktır. Puan barajı olan bir sınav olmayacak ve sınavdan sonra onlar için Darüşşafaka’da 8 yıllık tam burslu, yatılı eğitim yolculuğu başlayacak.” söz konusu.

Darüşşafaka, depremzedelerin kardeşlerine de kapılarını açtı.

Darüşşafaka Cemiyeti ise depremden etkilenen öğrencilerin kardeşlerine okulun kapılarını açtı. Bu kapsamda 18 öğrenci Darüşşafaka’da farklı kademelerde misafir öğrenci olarak eğitim ve öğretimlerine devam edecek ve tüm giderleri Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanacak.

1939 Erzincan depreminden etkilenen 83 çocuk İş Bankası’nın desteğiyle Darüşşafaka’da eğitim gördü.

1939 yılında meydana gelen Erzincan depreminde de iki kurum işbirliği yapmış ve depremi yaşayan ailelerin 83 çocuğu İş Bankası’nın desteğiyle okula kabul edilmiştir. İş Bankası, bu işbirliği sonucunda deprem bölgesinde yaşayan 83 çocuğun tüm masraflarını üstlenerek onlara yeni bir geleceğin kapılarını aralamıştır.

2008 yılında iki kurum, Türkiye’nin eğitim alanındaki en uzun soluklu ve kapsamlı sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “81 İlden 81 Öğrenci” projesini hayata geçirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu