Haber

İstiklal Caddesi Saldırısında ‘Cumartesi’ Detayı

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashır’ın sorgu hakimliğindeki sözünde, ‘Atılı suçlamaları kabul etmiyorum, suçsuzum, serbest bırakılmamı talep ediyorum’ dediği öğrenildi. Savcılığın 17 kuşkulu için hazırladığı tutuklama sevk yazısında ise Ahlam ve Bilal’in bir gün önce Taksim’e gitmek istedikleri fakat son anda vazgeçtikleri ayrıntısı yer aldı. 

14 Kasım 2022 günü saat 03. 00 sıralarında yakalandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Ofisince 17 kuşkulu hakkında düzenlenen tutuklamaya sevk yazısında, İstiklal Caddesinde 13 Kasım pazar günü meydana gelen ve 6 kişinin vefatına 101 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı taarruz olayının faili Ahlam Albashır’ın 14 Kasım 2022 günü saat 03. 00 sıralarında yakalandığı kaydedildi.

4 ay önce Türkiye’ye giriş yaptı

Olayı, Suriye’nin Kobane şehrindeki YPG içerisinde istihbarat üst düzey sorumlusu olarak faaliyet gösteren Hacı kod isimli şahsın organize ettiği belirtilen yazıda, şüpheli Ahlam Albashır’ın PKK/KCK Terör Örgütünün Suriye yapılanması olan YPG üst seviye sorumluları tarafından verilen talimat üzerine İdlib’e giderek irtibatlandığı, Bilal ile birlikte kaçakçılar vasıtasıyla sınırdan geçerek Türkiye’ye yaklaşık 4 ay evvel giriş yaptığı söz edildi.

Keşife Rama’nın oğlu ile gitti

Ahlam ve Bilal’in, örgütsel talimat alarak kendilerini bekleyen Esenler’de tekstil atölyesi işleten Ferhat Habeş ile Fatma Berkel’in ikametine giderek yerleştikleri, bu konutta belli müddet ile kalmaya devam ettikleri, daha sonra dokumacılık atölyesine taşınarak bir müddet burada barındıkları, atölyede çalışmakta olan Bilal kod isimli Ahmet Haj Hasan ile irtibat kurduğu, Ahlam Albashır’ın ise Ahmet Haj Hasan’ın gayri resmi eşi olan Rama Altaha ile münasebet kurduğu anlatıldı. Makul bir müddet Ahmet Haj Hasan’ın evinde kaldığı, sonrasında Ahmet Haj Hasan’ın gayri resmi eşi olan Rama Altaha’nın evine yerleştirdiği, bu sürede Rama’nın oğlu olan A.E. ile Taksim’deki ilk keşif çalışmasına birlikte gittikleri, onları korsan taksicilik yapan Yasir Alkoralı’nın götürdüğü kaydedildi.

12 Kasım’da gideceklerdi, vazgeçtiler

Ahlam’ın daha sonra tekrar korsan taksici Yasir ile ikinci defa keşif yaptığı, Yasir’in Ahlam’ı bekleyip tekrar dokuma atölyesine bıraktığı anlatılan yazıda, Ahlam ve Bilal’in 12 Kasım’da Taksim’e birlikte gitmeye karar verdikleri, ancak sonra Yasir ile irtibat kurup vazgeçtikleri, olayın gerçekleştiği 13 Kasım’a erteledikleri, Yasir ve Ahlam’ın mesajlaşmalarında belirlendiği ifade edildi. Olay günü Bilal ve Alham Albashır’ın dokuma atölyesinde bulunan ve patlamaya neden olan düzeneği çanta içerisine yerleştirdikleri ve Yasir’in kullandığı 34 MG 5910 plakalı araç ile Taksim’e gittikleri, Alham Albashır’ın bomba dolu çanta ve poşetlerle olayın meydana geldiği alana ilerlediği, Bilal’in ise korsan taksiyle dokuma atölyesine geri döndüğü anlatıldı.

Korsan takside TNT kalıntıları bulundu

Savcılık yazısında, Yasir’in kullandığı araç üzerinde olay yeri inceleme işlemleri sonucu düzenlenen raporda, olayda kullanılan TNT kalıntılarına araç içerisinde rastlanıldığı belirtildi. Olay yerine ulaşan Alham Albashır’ın bomba düzeneğinin bulunduğu çantayı İstiklal Caddesi üzerinde bulunan mağaza önündeki bankın bitişiğine bıraktığı ve bir mühlet burada bekleme halinde kaldığı, sonrasında Hacı kod isimli örgüt sorumlusunun telefonla talimat vermesi üzerine olay yerinden koşarak uzaklaştığı sırada bomba düzeneğinin patlatıldığı belirtildi.

Bilal Edirne’ye götürüldü

Bilal’in Suriye kırsalında bulunan örgüt sorumlusunun talimatı ile hareket eden ve korsan taksicilik yapan Ammar Jarkas ile bağlantı kurduğu, Ammar’ın idaresindeki 34 BMR 902 plakalı araçla Edirne’ye hareket ettikleri, Bilal’in Halil kod isimli üst düzey sorumlu ile irtibat halinde bulunan Hamza kod adlı Hüseyin Güneş’e teslim edildiği belirtildi.

Suçlamaları reddetti, “suçsuzum” dedi

Öte yandan dün gece saatlerinde tutuklama talebiyle İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen ve sabaha karşı da ‘Devletin Birligini ve Ülke Bütünlüğü Bozma’, ‘Nitelikli Taammüden Öldürme’ hatalarından tutuklanan şüphelilerin sorgularında suçlamaları reddettikleri öğrenildi. Bombayı bırakan kuşkulu Ahlam Albashır tabirinde, emniyette ve savcılıktaki sözlerini tekrar ettiğini belirterek ‘Atılı suçlamaları kabul etmiyorum, suçsuzum, serbest bırakılmamı talep ediyorum’ dedi.

“Bilseydim otomobilime almazdım”

Korsan taksici Yasir Al Korali de Türkiye’de 7 yıldır yaşamakta olduğunu, çocuklarının da Türkiye’de doğduğunu belirterek ‘Eğer bilseydim bu bayan bunları yapacaktı bu bayanı otomobilime alıp onu götürmezdim. Türkiye’yi kendi ülkem gibi görmekteyim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Suçsuzum, serbest bırakılmamı talep ediyorum’ diye konuştu. Kuşkulu Ahmad Haj Hasan ise ağabeyinin Suriye Özgür Ordusunda şehit edildiğini, PKK’yı bu nedenle tutmadığını belirterek olayla ilgisinin olmadığını savunarak suçsuz olduğunu söyledi. Şüpheli Hüseyin Güneş ise herhangi siyasi bir amacı olmadığını, çocuklarına baktığını, ‘Dört bankadan icralığım, terörle bir irtibatım yoktur’ dedi. Şüpheliler Fatma Berkal, Ferhat Habeş, Rama Eltaha  ve oğlu A.E. ise hatasız olduklarını ve özgür bırakılmalak istediklerini belirttiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu