Haber

İzmir’de dere yatağı dolduğunda alan göle dönüştü

OBEN ULU

İzmir’in Bergama ilçesine bağlı Bayatlı bölgesindeki dere yatağı karayolları tarafından dolarken, 700 evin bulunduğu alan ve çevresi şiddetli yağış nedeniyle göle döndü.

Bayatlı Sitesi önündeki dere yatağı yakın zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından olası yağmur ve su baskınlarına karşı ıslah edilerek temizlendi. Ancak site yönetiminin ve site sakinlerinin itirazlarına rağmen karayolları tarafından ıslah edilen dere doldurularak bölgeye kavşak yapıldı. Bugün sağanak yağışın ardından meydana gelen su baskını, konutların çevresinde göletler oluştururken, site yönetimi duruma isyan etti.

Bayatlı Şantiye Muhtarı Hasan Çinçin, “Buraya yapılacak kavşak nedeniyle bir ay önce dere yatağını doldurmuşlardı. O dönem Karayolları yetkililerine ve müteahhit firmaya 3 şantiye amiri ve sakinleri olarak itiraz etmiştik. Biz de ‘ dedik. Dere yatağını kapatmayın.’ Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi yağmurdan dolayı dere yatağını doldurma kararı aldı, su baskınlarına rağmen rehabilitasyon yapılıyordu, 20 yıldır buradayım, böyle bir şey görmedim, hangi akla hizmet ediliyor anlamıyorum. Bu yağmur suyu nereye gidecek? Bu tür bir proje akla, mantığa ve bilime uygun değildir. Yıllardır böyle yağışları, böyle bir olayı gördük. “Kurtulamadık. Binalarımız hasar gördü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu