Haber

Macaristan, AB Komisyonu’nun Erasmus kararına tepki gösterdi

Macaristan Bölgesel Kalkınma Bakanı Tibor Navracsics, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Macaristan’daki vakıf üniversitelerinin AB’nin Erasmus programından yararlanamayacağı yönündeki kararına tepki gösterdi.

Bakan Navracsics, Magyar Nemzet gazetesine yaptığı açıklamada, AB Komisyonu ile önceki toplantılarda dile getirilen kaygıların giderildiğini, bu nedenle AB Komisyonu’nun kararını anlamadıklarını söyledi.

AB Komisyonu’nun alacağı kararla vakıf üniversitesi öğrencilerinin Erasmus programlarından yararlanamayacaklarını ancak diğer üniversite öğrencilerinin bu hakka sahip olmaya devam edeceğini belirten Navracsics, “AB Komisyonu’nun bu adımı ayrımcıdır.” dedim.

AB Komisyonu’nun “kamu yararına çalışan vakıfların alımlarının kamu ihalesi kapsamına alınması” ve “katı bir çıkar çatışması sistemi kurulması” talebinde bulunduğunu kaydeden Navracsics, her iki talebin de Macar hükümeti tarafından yerine getirildiğini söyledi. alınan kararı anlamadılar.

Navracsics ayrıca, AB Bütçe ve Yönetim Konseyi Üyesi Johannes Hahn ile AB Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlik Konseyi Üyesi Mariya Gabriel’e konuyu analiz ettirmek için bir mektup yazacağını da sözlerine ekledi.

Özgür Avrupa’nın haberine göre AB Yönetim Kurulu, Macar hükümetinin vakıflarla ilgili düzenlemeler yaptığını ancak söz konusu kararın, siyasette aktif olan kişilerin mütevelli heyetinde görev almalarına hâlâ izin vermesi nedeniyle alındığını bildirdi. vakıf üniversitelerinden

Haberde, Mart ayı sonuna kadar düzenleme yapılmadığı takdirde vakıf üniversitesi öğrencileri ve öğretmenlerinin önümüzdeki yıl AB programlarından yararlanamayacağı da kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu