Haber

Mithat Sancar: ‘Devletin operasyonlarını boşa harcadık’

Değişim için tarihi değer atfedilen 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri için geri sayım başladı. Kapatma pençesine düşen Halkların Demokratik Partisi (HDP), ittifak yapılarıyla birlikte izlediği seçim stratejisiyle seçimleri belirleyici konumdadır. Türkiye’nin ikinci yüzyılında Demokratik Cumhuriyetin inşası amacıyla Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) listesinden seçime giren Emek ve Özgürlük İttifakı ile Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı seçime girmedi. “faşizme geri dönüş” stratejisiyle cumhurbaşkanı adayı gösterdi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu mağlup etti. desteklemeye karar verdi

Seçim maratonunda meydanlarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, seçimlerin önemini, meydanlarda verilen mesajları ve amaçlarını Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi.

‘Hazırlıklar yapılıyor’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, HDP hakkında açılan kapatma davasının büyük ihtimalle seçim dönemine bırakıldığı sonucuna varan Sancar, bunun için hazırlık yapıldığını belirterek, “Bir çalışma grubu oluşturduk. Çalışma ekibi hem seçimlere nasıl girileceği, hem de dava sürecinin nasıl ele alınacağı üzerine çalıştı. Kapatma davası seçim dönemine ertelenseydi HDP’nin seçimden önce kapanma riski vardı, çünkü bu iktidar HDP’yi seçime sokmayarak kendisine avantaj sağlayabilirdi diyelim. Neticede yüksek oy aldığımız ve çok milletvekili seçtiğimiz illerde en yakın rakibimiz AKP. Biz HDP olarak seçime girip seçimden önce kapatma kararı alsaydık bütün oylarımız boşa gidecekti. Elbette bu büyük bir kayıp, seçmenimize ve siyasi hedeflerimize büyük bir zarar olur ama toplamda Türkiye’deki demokrasi mücadelesine büyük bir darbe olur. Böylesine kritik bir seçime girerken; oy gücümüzün ve tabanımızın iradesinin heba olması, bundan sonraki dönemin karanlık ve krizlerle devam etmesi ihtimalini yükseltiyordu. Seçim tarihi resmen açıklandığında kapatma davası devam ediyordu. Biz de bu riski almadık, Yeşil Sol Parti ile seçime girdik. Biz de kendi hazırlıklarımızı yaptık ve o yöndeki kararımızı somutlaştırdık ve açıkladık.”

‘AKP’NİN HESAPLARINI BOŞA ÇEVİRİYORUZ’

İktidarın HDP üzerinden demokratik siyaseti tasfiye etme planları yaptığını belirten Sancar, “Biz bu hesapta başarısız olduk. Hazırlıklarımıza çok önceden başladık ve bu dönemde kilit konumdayız. Hem seçim sonuçlarının belirlenmesinde hem de seçim sonrası süreçlerde kilit rolümüz var. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında yeni bir dönem başlasın diyoruz ve Demokratik Cumhuriyet’in inşasında en belirleyici aktör olmak istiyoruz. Eğer seçimlere giremeseydik bu hedefler çok küçülecekti. AKP-MHP bloğunun da istediği buydu. Yaptığımız çalışmalarla, oluşturduğumuz politikalarla onların hesabını boşa çıkardık.”

‘TEK ADAM REJİMİNE SON VERİLECEK’

Sancar, cumhurbaşkanı adayı göstermeme stratejilerinden de bahsetti: “Cumhurbaşkanı ve milletvekilliği seçimleri için başka stratejiler belirledik. Bunu erken duyurduk. 27 Eylül 2021’de bundan bir buçuk yıl önce stratejimizi kamuoyu ile paylaştık. Son derece açık ve şeffaf bir politika izledik, hedefimizi belirledik, stratejik hedeflerimizi belirledik. ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde hedefimiz tek adamlık sistemine son vermek, milletvekilliği seçimlerinde en yüksek temsiliyete ulaşmak, bir sonraki dönemin kurucu aktörü rolünü üstlenmek’ dedik ve hayata geçirdik. çalışmalarımız bu yönde. Cumhurbaşkanlığı seçimini de bu amaçlar çerçevesinde gerçekleştirdik. Çeşitli aşamalardan geçtik, son şoktan sonra aday göstermeme kararı aldık. Hem ittifak güçlerimiz hem de çeşitli demokratik çevrelerle yaptığımız istişareler sonucunda böyle bir tavır belirledik. Daha sonra görüşmelerin devam ettiğini gördük. Kemal Bey bizi ziyaret etti. O ziyaretin değerlendirmesini hem ittifakımızla hem de kurumlarımızla birlikte yaptık. Sonunda Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeye karar verdik. Cumhurbaşkanlığı seçimlerimizde duruşumuz nettir. Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz.”

‘DEMOKRATİK CUMHURİYETİN TEMEL GÜCÜ’

Milletvekilliği seçimlerinde Yeşil Sol Parti’yi en yüksek yüzdeyle Meclis’e getirmeyi hedeflediklerini belirten Sancar, “Bu sayısal bir sorun değil, siyasi bir amaç taahhüdüdür. Politik amaç, onsuz denklemlerin kurulamayacağı bir tablo oluşturmaktır. Biz kendimizi demokrasi ve Demokratik Cumhuriyet’in önünü açacak ana güç olarak görüyoruz. Tek adam rejimine son vermek elbette değerlidir. Stratejik hedefimizdir. Biz de Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi için destek olacağımızı beyan ettik. Bu destek son derece sarsılmaz, açık ve nettir. Bunu her fırsatta dile getiriyoruz ama Erdoğan’ın gitmesi ve Kılıçdaroğlu’nun zaferiyle siyasi hedeflerimizin gerçekleşeceğine dair naif bir hesabımız, naif bir düşüncemiz yok.”

‘MOTOR GÜCÜ OLACAĞIZ’

“Demokratikleşme, Kürt sorununa demokratik çözüm, gerçek adalet ve barış ancak güçlü olursak olur” diyen Sancar, şöyle devam etti: “Kendimizi önümüzdeki dönemin kurucu aktörü olarak görüyoruz. Türkiye’deki Kürt sorununun demokratik analizi, gerçek adaleti ve kalıcı analizi ancak güçlü olursak mümkündür. Türkiye’de Kürt sorununun demokratik çözümü, Türkiye’nin bütünlüğü içinde demokrasi, Demokratik Cumhuriyet’in inşasının önünün açılması ve kalıcı barışın sağlanması için motor olacağız, güverte olacağız.”

‘YENİ BİR BAŞLANGIÇ MÜMKÜN’

Demokratik bir gelecek için Yeşil Sol Parti’nin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Sancar, halka şu davette bulundu: “Demokratik bir gelecek, adalet, barış ve emek hakkı meclisi istiyorsak Yeşil Sol Parti’ye sahip çıkalım ve Yeşil Sol Parti ağacının altında buluşalım. . Yeşil Sol Parti’yi güvencemiz olarak görelim ve en yüksek temsille Meclis’e gönderelim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci tipte sonuçlanmasını sağlayacak iradeyi ortaya koyalım. İşin bir diğer boyutu da seçim güvenliği, sandıkların korunması ve irademizin savunulmasıdır. Bunun için demokratik kararlılık ve demokratik olgunluk diye bir denklem koyduk önümüze. Seçim güvenliği konusunda da demokratik kararlılıkla hareket edeceğiz. Provokasyonlara karşı çeşitli karşıtlıklar ortaya atılsa da tüm bunlara karşı demokratik kararlılık ve demokratik olgunlukla hareket edeceğiz. Hiçbir provokasyonun, sahtekarlığın somut sonuç vermemesini sağlayacak tavır budur. Bunu tek başımıza yapabileceğimizi iddia etmiyoruz ama bu konuda değerli bir güç, örgütlü ve tecrübeli bir parti olduğumuz herkes tarafından biliniyor.

Bu tecrübe ve bilgi birikimini demokratik kararlılık ve demokratik olgunluk çerçevesinde kullanacağız. Tüm muhalefet partilerinin bire bir tavır göstermesini bekliyoruz. Türkiye’de demokrasi isteyen, biraz nefes almak isteyen herkesin aynı iradeyle bir araya gelmesini bekliyoruz. olacağına inanıyorum. İktidar istediği gibi korku senaryoları üretsin, toplumun çeşitli kesimlerinde kaygı uyandırsın, bu topraklarda bunları geçersiz kılacak güç var. Yeter ki doğru yönetelim. O zaman bu seçimler gerçek bir dönüm noktası olacak. Seçim sonuçları Türkiye’de yeni bir dönemin başlamasını sağlayacaktır.”

‘MİLLETİN İRADESİNDEN ÜSTÜN GÜÇ YOKTUR’

Terör ortamının hakim olması için sosyal medyada yürütülen provokasyonlara dikkat çeken Sancar, “Türkiye’de millet iradesinin üzerinde hiçbir güç yoktur. Bütün bu söylenti ve söylentilerin ortaya konulmasının nedeni, muhalefetin seçim kampanyalarını engellemek, halkın özgüvenini sarsmak ve korku içinde sendelemesini sağlamaktır. Hükümetin kendisi bu propagandayı örtülü ve dolaylı olarak yapıyor. Böyle bir senaryo bu ülkede gerçekleştirilemez. Türkiye’deki tüm muhalefet partileri ve demokrasi çevreleri, Türkiye’de rahat bir nefes almak isteyen herkes demokratik kararlılık ve demokratik olgunluk çerçevesinde hareket ederse, her türlü korkunç, olumsuz ve kirli senaryoyu mutlaka boşa çıkaracağız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu