Haber

Netanyahu: Gazze’ye kara operasyonu mahkumları kurtarmak için bir fırsat

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye yönelik kara operasyonunun Hamas’ın elindeki esirleri kurtarmak için bir “fırsat” olduğunu iddia etti.

İsrail hükümetinin haftalık kabine toplantısında konuşan Netanyahu, ordunun saldırılar düzenlediği Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Netanyahu, “Savaşın ortasındayız ve Hamas’ın askeri ve otoriter yeteneklerini yok etmek için net bir hedef belirledik ve bunu sistematik bir şekilde yapıyoruz” dedi. söz konusu.

İsrail Başbakanı, Gazze’deki kara operasyonunun “zaman alacağını” ve “tuzaklara, zorluklara ve kayıplara” yol açacağını belirterek, “Ama sonuçta size tek bir şeyin sözünü veriyorum: Hamas yenilecek, yok edilecek ve İsrail’in Farklı Gazze var olacak.” dedi.

Netanyahu, Gazze’de Hamas’ın elinde bulunan İsrailli tutukluların serbest bırakılması için çabalarını sürdürdüklerini belirterek, “Kara operasyonu onların serbest bırakılması için bir fırsat yaratıyor ve bunu kaçırmayacağız.” dedi.

Lübnan sınırındaki çatışmalara değinen Netanyahu, Hizbullah’ın İsrail’le savaşa girmesi durumunda “hayatının hatasını yapacağını” savundu ve “Hayal bile edemeyeceğiniz bir darbe alacaksınız” dedi. söz konusu.

Netanyahu, İsrail’in Gazze’nin kuzeyindeki Filistinlilerin güneye gitmesi yönündeki uyarısını da yineleyerek, güneyde “güvenli bölgeler” bulunduğunu öne sürdü.

Hamas, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden saldırı düzenlediği İsrail’in sınır bölgelerinde aralarında asker ve polislerin de bulunduğu en az 239 İsrailliyi esir almıştı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 312’si asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 457’si çocuk, 2 bin 136’sı kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 48 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 122 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu