Ekonomi

Prof. Dr. Ercan, depremin önemine dikkat çekti: ‘Son depremin Türkiye’ye maliyeti 120 milyar dolar’

Prof. Dr. Ercan, depremin değerine dikkat çekti: “Son depremin Türkiye’ye maliyeti 120 milyar dolar.”

ELAZIĞ – Elazığ depreminin 4’üncü yıl dönümünde düzenlenen panele sismolog Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremden kurtulmanın mümkün olmadığını, ekonomiyle önlem alınabileceğini belirterek, son depremin Türkiye’ye maliyetinin 120 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin 4’üncü yıl dönümünde “Deprem riskiyle yüzleşmek, bilinçli toplum, güvenli gelecek” konulu panel düzenlendi. Panele Elazığ Vali Yardımcısı Recep Gündüz, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Pirinççi, Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Fırat Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Fevzi Bingöl, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü katıldı. Hikmet Şişecioğlu, FÜ Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, akademisyenler, kentsel dönüşüm uzmanları, müteahhitler, inşaat işçileri ve vatandaşlar katıldı.

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Depreme dayanamazsınız. Gelecekte de bu tür törenleri hep yapacağız. Bu işin başı ekonomidir. Ekonomide başarılı olmak için üretmek lazım” dedi. Çocuk üretmeyin, mal ve hizmet üretin. Dolayısıyla bu işin ekonomik boyutu da önemli. Son deprem Türkiye Cumhuriyeti’ni de etkiledi.” “Maliyeti 120 milyar dolar. Türkiye ekonomisinin yüzde 9’u gitti. Deprem bu kadar önemli” dedi.

Fırat Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Fevzi Bingöl’ün moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, deprem gerçeği, Elazığ ve çevre illerdeki deprem riskleri analiz edilirken, deprem öncesinde alınması gereken önlemler ve kentsel dönüşüm süreci ele alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu