Haber

Putin’i kızdıran F-16 atılımı: Her şey yanacak! Bunda hiç şüphe yok!

Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebboune ile bir araya gelen Putin, The National Interest dergisinin köşe yazarı Dmitry Simes’in sorularını yanıtladı.

Karşı saldırı sonrasında Ukrayna’nın 186 tank kaybettiğini belirten Putin, “Ukrayna ordusu saldırdığı bazı bölgelerde savunmamızın ilk hattına ulaşmayı başardı, bazılarında ise ulaşamadı. stratejik rezervleri var ama hiçbir bölgede hedeflerine ulaşamadılar.” dedi.

Ukrayna’nın yakında kendi askeri teçhizatını kullanmayacağını kaydeden Putin, “Hiç teçhizat kalmayacak ve kullandıkları her şey yurt dışından gelecek. Bu şekilde çok uzun süre savaşamazsınız.” bakış açısını getirdi.

Rus savunma sanayisindeki üretim artışına işaret eden Putin, “Geçen yıl askeri ürünlerin üretimini 2,7 kat artırdık ve artmaya devam ediyor. Bazı işletmeler gece gündüz çalışıyor.” sözlerini kullandı.

“FARKLI YOLLAR DENEMEK OLURSA CEVAP VERECEĞİZ”

NATO’nun Ukrayna’daki savaşa silah sevkiyatıyla giderek daha fazla müdahil olmaya başladığını kaydeden Putin, şöyle konuştu: “Ukrayna’daki savaşa NATO da dahil tabii. Askeri teçhizat sevkiyatı geliyor, şimdi hava sevkiyatı seçeneği düşünülüyor. Leopar tankları (Ukrayna’da) yanıyor, F-16’lar Leopar gibi yanacak, hiç şüphe yok bu konuda.”görüşünü paylaştı.

Ukrayna’ya yönelik F-16’ların başka ülkelerde konuşlandırılması halinde buna yanıt vereceklerini belirten Putin, “(F-16’lar) Kiev için Ukrayna dışındaki hava üslerinde konuşlandırılır ve muharebe operasyonlarında kullanılırsa nasıl olacağını göreceğiz. ve onları nereye vuracağımızı.” söz konusu.

NÜKLEER SİLAH AÇIKLAMASI

Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer sevkiyatla ilgili çalışmaların ilk bölümünü tamamladığını anlatan Putin, “Rusya’nın nükleer silah kullanmasına gerek yok ancak teorik olarak devletin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığı tehdit edildiğinde buna izin veriliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya’nın NATO ülkelerinden daha fazla nükleer silaha sahip olduğuna dikkati çeken Putin, “Bunu biliyorlar ve bize silahları azaltmak için müzakerelere başlamamızı söyleyip duruyorlar” dedi. dedi.

Moderatör Simes, “Ukrayna yönetiminde Naziler var” dedi. Retoriğinin Batılı yöneticileri nasıl rahatsız ettiği ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin Yahudi olması konusunda ne hissettiği sorulduğunda Putin, “Çocukluğumdan beri Yahudi arkadaşlarım var. Zelensky’nin Yahudi olmadığını söylüyorlar. Zelensky Yahudiler için bir yüz karası” yanıtını verdi. diye cevap verdi.

Oturum sırasında Putin, Ukrayna’daki Babi Yar ve Volinya’daki Holokost ile ilgili bir video gösterdi.

Rus ekonomisinden umutlu

Rusya ekonomisindeki göstergelerin her geçen gün daha olumlu hale geldiğini anlatan Putin, şunları kaydetti:

“Ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 1,5 civarında, hatta yüzde 2’nin biraz altında olacağını düşünen uzmanlara katılıyorum. Ülkemiz dünyanın önde gelen ekonomileri arasındaki yerini koruyor.”

Rusya’nın petrol ve doğalgaz dışı gelirlerini de artırdığına işaret eden Putin, “Petrol ve doğalgaz dışı gelirlerimiz bu yılın ilk 5 ayında yüzde 9,1 ile beklentinin çok üzerinde büyüdü.” ifadesini kullandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ve OPEC dışı üretim yapan bazı ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun petrol üretimini kısma kararının siyasi olmadığını savunan Putin, “Üretim kısma kararlarının tamamı OPEC+ bünyesinde alınıyor. apolitiktir. Ne Rusya’nın özel bir askeri harekatı ne de gelişigüzel bir eylemidir. Fırsatçı bir düşünceyle teması yoktur.” konuştu

kestelhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu