Ekonomi

Sentinel füze programının maliyeti bütçenin %81 üzerine çıktı

ABD ordusu, savunma yüklenicisi Northrop Grumman (NYSE:NOC) tarafından yönetilen Sentinel kıtalararası balistik füze programında önemli gecikmeler ve maliyet aşımları olduğunu açıkladı. Eskiyen Minuteman III füzelerinin yerini alması amaçlanan girişimin, orijinal programının yıllarca gerisinde kalacağı ve maliyetlerin Eylül 2020 tahminine göre %81’lik bir artışla 140,9 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor.

ABD Savunma Bakanlığı Satın Alma ve Sürdürme Müsteşarı William LaPlante konuya ilişkin yaptığı açıklamada maliyet artışını kabul etmekle birlikte ülkenin karşı karşıya olduğu tehditler nedeniyle ülkenin nükleer güçlerinin modernizasyonuna devam edilmesinin önemini vurguladı. LaPlante, önemli maliyet artışına rağmen programa devam etme kararını teyit ederek şunları söyledi: “Maliyet artışının nedenleri var ama mazeret yok. Temel nedenleri ele almak için zaten çalışıyoruz ve daha da önemlisi, ulusumuzu savunmak için doğru yolda olduğumuza inanıyoruz.”

Maliyet artışının büyük bir kısmı fırlatma tesislerinin, fırlatma merkezlerinin ve Minuteman III’ten yeni Sentinel sistemine geçiş süreçlerinin güncellenmesine ilişkin harcamalara bağlanmaktadır. Daha önceki raporlara göre, değiştirilmemiş program maliyetleri 160 milyar dolara kadar ulaşabilir.

Bu önemli maliyet artışı, 1982 tarihli bir yasa olan ve Pentagon’un birim satın alma maliyetlerinin temel maliyetleri %25’ten fazla aşması halinde Kongre’ye bir programın gerekliliğini gerekçelendirmesini zorunlu kılan Nunn-McCurdy Yasasını harekete geçirdi. Yeni Sentinel maliyet tahmini, Hava Kuvvetleri’nin Ocak ayında kamuoyuna açıkladığı ve “en az” 131 milyar dolar olan bir önceki projeksiyonunu aşıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-mentese.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu