Haber

Sınav Yarın Yapılıyor. Eğitim-İş Genel Başkanı Özbay’dan Anayasa Mahkemesi’ne: “Geç Gelen Adalet, Adalet Olmayacaktır”

Eğitim-İş Genel Lideri Kadem Özbay, yarın yapılacak olan Meslek Basamakları Sınavı’na ilişkin, “Cumartesi (yarın) yapılacak sınavdan sonra verilecek olan bir karar yeni bir hukuksuzluğun önünü açacaktır. Geç gelen adalet, adalet olmayacaktır” dedi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile getirilen Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı yarın yapılacak. Sınavda başarılı olan öğretmenler ‘uzman’ ya da ‘başöğretmen’ olacak ve maaşları da buna nazaran bir ölçü artacak.

Eğitim-İş Genel Lideri Özbay, “Bu kanunla yalnız öğretmenlerimiz ayrıştırmakla kalmayacak, öğrenci ve velilerimiz arasında da yeni bir kast sistemi yaratacak. Okulları nitelikli-niteliksiz diye ayıran Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin üzerinde iyi ve kötü öğretmen diye ayıran bir süreci açmaktadır” dedi. Özbay konuşmasının devamında şunları söyledi:

“ÖĞRETMENLERİMİZİ MAHKUM ETTİĞİNİZ BİR EKONOMİK TABLODAN DOLAYI BİR ÜCRETLE ÖDÜLLENDİRECEKMİŞ ALGISI YARATIYORSUNUZ”

“Hafta sonu, öğretmenlerimizi sıralara oturtarak alanlarıyla ilgisi olmayan çoktan seçmeli bir imtihana mahkum edeceksiniz. Bu imtihanın karşılığında da öğretmenlerimizi mahkum ettiğiniz bir ekonomik tablodan ötürü bir fiyatla ödüllendirecekmiş algısıyla yeni bir kaosun içerisine sürükleyeceksiniz.

Öğretmenleri, ‘çapulcu’, ‘süfli’ ve ‘trol’ olarak adlandırmanız da farklı bir hüzün. Size çiçek vermek isteyen bir öğretmeni bile görmezden, duymazdan geliyorsunuz. Kulağınızı kaşıyorsunuz. Duymamakta ısrarcısınız. Bu üslubunuz bile aslında eğitime bakış açınızı gösterir niteliktedir.

“ANAYASA MAHKEMESİ BİZİ GÖSTERMELİK OLARAK MI DİNLEYECEK?”

Anayasa Mahkemesi’nin eğitim sendikalarını dinleyecek orta kararını kıymetli bulmakla bir arada aslında itirazı yükselten sendikaları dinlemesini daha değerli olduğunu da belirtmek isteriz. Lakin Anayasa Mahkemesi bu orta kararı vermesine karşın, bir yürütmeyi durdurmayı kararı vermemiş olması sanki bu dinlemenin göstermelik olacağını mı da bize hissettirmekte. Cumartesi yapılacak imtihandan sonra verilecek olan bir karar yeni bir hukuksuzluğun önünü açacaktır. Geç gelen adalet, adalet olmayacaktır.

Bakan bu süreçte 600 bin öğretmenin imtihana başvurduğunu söylüyor. Sayın bakanım bugün öğretmenler maaşlarıyla kendi mesken kiralarını ödeyemez durumdalardır. Öğretmenlik maaşları yoksulluk hududunun daha da altında. Öğretmenlerin aldığı maaş açlık sonuna yaklaşmış durumda. Asıl yapmanız gereken bugün okullarımızda öğrencilerin açlığını susuzluğunu görmektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu