Haber

Süleyman Çelebi AKM’de Anılacak

Halk arasında “Mevlid” olarak bilinen Vesiletü’n-Necat’ın yazarı Süleyman Çelebi ve besteci Hafız Kemal Batanay, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen “Beste Mevlid Rahmet Gecesi” konseri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde anılacak. ve Kapadokya Üniversitesi.

Geçtiğimiz yıl ölümünün 600. yılında UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına dahil edilen Vesiletü’n-Necat’ın yazarı Süleyman Çelebi, 30 Mayıs Salı günü saat 11.00’de düzenlenecek özel bir etkinlikle anılacak. Atatürk Kültür Merkezi. 1956 yılında Hafız Kemal Batanay’ın bestelediği ve klasik müziğimize kazandırdığı “Mevlid”, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kapadokya Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Kompozisyon Mevlid Rahmet Gecesi”nde seslendirilecektir.

Sanat Yönetmenliğini Ömer Faruk Belviranlı’nın, müzik yönetmenliğini Hafız Ahmet Çalışır’ın ve meşk yönetmenliğini Neyzen Ahmet Şahin’in üstleneceği gecenin genel koordinatörlüğünü Hocazade Mustafa Uysal üstlenecek. Kültürel coğrafyamızı koruyarak günümüze ulaşan nadide Mevlid eserinin 67 yıl sonra seslendirileceği özel gecede, Sadreddin Özçimi, Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün, M.Mimar. Hilmi Şenalp ve Mehmet İhsan Özer’den oluşan Sanat Kurulu’nun katkılarıyla gerçekleştirilecektir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu