Haber

Tahıl anlaşmasından çekilen Rusya’dan yeni karar

Tahıl anlaşmasına karşı olmadıklarını belirten Putin, “Tüm şartlar yerine getirilirse anlaşmaya hemen geri döneceğiz” dedi. açıklama yaptı.

PUTİN, SÖZLEŞMEYE İADE ŞARTINI DUYURDU

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Karadeniz’de gerilimi tırmandıran adımının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den açıklama geldi. Tahıl anlaşmasının mevcut haliyle devamının Rusya için anlamsız hale geldiğini belirten Putin, “Daha önce üzerinde mutabık kaldığımız tüm şartlar yerine getirilirse bu anlaşmaya hemen geri döneceğiz” dedi. söz konusu.

Başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle yaptığı toplantıda değerlendirmelerde bulunan Rus lider, Batılı ülkelerin “kibirli” yaklaşımlarına rağmen Rusya’nın anlaşmayı birçok kez uzattığını söyledi.

Putin, “Yabancı meslektaşlarımızın mutabık kalınan ve onaylanan koşullara tam olarak uymaya başlamasını bekliyorduk, ancak bu olmadı” dedi. ifadesini kullandı.

Anlaşmanın feshedilmesinden Batılı ülkelerin sorumlu olduğunu söyleyen Putin, “Bu anlaşmanın başarısızlığından Rusya’nın sorumlu olduğu ileri sürülüyor. Ayrıca Batı’nın bir zamanlar soyduğu Afrika’daki bazı ülkelerde yaşanan felaketlerden de Rusya sorumlu tutuluyor. savaşların, açlığın ve yoksulluğun uçurumuna itildiler. Şimdi de neo-kolonyal sistem çerçevesinde bu devletleri talan etmeye devam ediyorlar.” dedi.

Putin, tahıl anlaşmasının başlangıçta insani bir öneme sahip olduğunu ancak Batılı ülkelerin bu unsuru tamamen yok ettiğini belirtti.

Rusya’nın yoksul ülkelere ücretsiz gübre gönderme çabasının Batılı ülkeler tarafından engellendiğini belirten Putin, “Anlaşma mevcut haliyle anlamını yitirdi” dedi. söz konusu.

“SÖZLEŞMENİN İNSAN ÖZÜ SAĞLANSIN”

Rusya’nın anlaşmanın devamı için çeşitli şartları olduğuna işaret eden Putin, “Gıda ve gübre hizmeti veren Rus bankaları ve finans kurumlarının önündeki tüm sorunlar kaldırılmalı. Buna onların SWIFT uluslararası bankacılık ödeme sistemine bağlanması da dahil. … Bu konuda herhangi bir söze veya fikre ihtiyacımız yok, bu şartların yerine getirilmesine ihtiyacımız var.” dedi.

Rusya’nın tahıl ürünlerinin uluslararası pazarlara sevkiyatının ve Rusya’ya tarım alet ve ekipmanlarının sevkiyatının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Putin, Rus gemilerinin sigorta konusunun da çözülmesi gerektiğini söyledi.

Anlaşmadaki “insan unsurunun” da yeniden getirilmesi gerektiğini vurgulayan Putin, “Son olarak Rusya’nın anlaşmaya dönmesinin temel şartı, anlaşmanın insani özünü yeniden tesis etmesidir. önce yerine getirilirse, derhal bu anlaşmaya geri döneceğiz.” söz konusu.

haberhisarcik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu