Haber

Tesla, Meksika’da fabrika kuracak

Tesla, Meksika’da fabrika açacak. Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, düzenlediği basın toplantısında Tesla CEO’su Elon Musk ile görüntülü görüşme gerçekleştirdiklerini ve ülkenin kuzeyindeki Nuevo Leon eyaletinin başkenti Monterrey’de fabrika kurmak üzere anlaştıklarını duyurdu.

Açılacak Tesla fabrikasının ülke için değerli bir yatırım olduğunu ve çok sayıda istihdam yaratacağını belirten Obrador, Musk’ın bölgedeki kuraklık ve su kıtlığı nedeniyle kendisine sunulan bazı kuralları anlayışla karşıladığını belirtti.

GERİ DÖNÜŞÜMLÜ SU KULLANILACAK

Obrador’un ortasında Musk ile yapılan anlaşmaya göre yeni açılan fabrikanın elektrikli araçların su arıtma dahil tüm üretim sürecinde geri dönüştürülmüş su kullanacağı aktarılıyor.

Obrador, daha önce yaptığı açıklamada, Nuevo Leon eyaletinde yaşanan su sıkıntısı ve bölgede faaliyet gösteren firmaların su tüketiminin yüksek olması nedeniyle Tesla fabrikasını buraya kurmayı uygun görmediğini söylemişti. Ancak Musk’ın suyun geri dönüşümü ile ilgili kuralları kabul ederek Obrador’u ikna ettiği belirtiliyor.

Meksika’nın kuzeyinde yer alan ve ABD’nin Texas eyaletine komşu olan Nuevo Leon eyaleti, ülkede kuraklığın en yaygın olduğu ve nüfusun büyük su sorunu yaşadığı bölge olarak biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu