Teknoloji

Trump’tan NATO ülkelerine tehdit: Size yardım etmeyeceğim

Trump, baskılara rağmen sıra dışı açıklamaları ve artan popülaritesi ile başkanlık seçimlerine hızla başladı. NATO üyeleriOlası bir saldırıda ittifaka ödeme yapılmadığı takdirde yardım etmeyeceğini söylerken, konuşmasında şunları söyledi: Büyük bir ülkenin başkanlarından biri ayağa kalktı ve şöyle dedi: Peki efendim, ödeme yapmazsak ve Rusya’nın saldırısına uğrarsak bizi savunacak mısınız? Ben de ona şunu söyledim: Ödemedin, borcun var“dedi.

Trump, NATO üyelerinin mali yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini, aksi takdirde ABD’nin saldırı durumunda üye ülkeye yardım etmeyeceğinin altını çizdi. Hayır seni savunmayacağım. Üstelik onları (saldırganları) istediklerini yapmaya teşvik edeceğim. Bedelini ödemek zorundasın. Faturaları ödemek zorundasındiyerek sözlerini tamamladı.

Trump, ABD’nin sağladığı tüm yardımların krediye dönüştürülmesini talep etti

Eski Başkan Trump da ABD’nin yabancı ülkelere bedava para vermekten vazgeçmesi gerektiğini savundu ve sağladığı tüm dış yardımları krediye çevirmesi gerektiğini belirtti.

Trump, Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a destek için 95 milyar dolar tahsis eden tasarının Senato’da görüşüldüğünü hatırlatarak, şunları söyledi: Bundan sonra hiçbir yabancı ülkeye karşılıksız dış yardım şeklinde fon sağlanmayacaktır. Verilen kredi son derece uygun koşullar altında olabilir. Faizsiz ve sınırsız bir süre için, ancak yine de kredi olmalı, bedava değil…” o yazdı.

Trump ayrıca, fon alan ülkenin Amerikan karşıtı politikalar izlemesi veya aniden zenginleşmesi durumunda ABD’nin, sağladığı fonların geri ödenmesini talep etmesi gerektiğinin de altını çizdi. Bir daha asla geri ödeme umudu veya beraberindeki koşullar olmadan para vermemeliyiz. ABD bir daha asla aptal olmamalı” o bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu