Haber

Tüm illerin ‘NEFES’i olacak!

ANKARA (İGFA) –Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan habere göre, 3 Boyutlu Ortam Yazılımında Hava Kalitesi Maliyetlerinin Tespiti Hizmet Alımı Projesi ile hava kalitesi yönetiminde kullanılan elektronik karar güçlendirme araçlarına bir yenisini daha ekledi. .

Bakan Mehmet Özhaseki, Yeni Emisyon İddia ve Değerlendirme Sistemi (NEFES) ile şehirlerin hava kalitesi maliyetlerinin 3 boyutlu olarak belirlendiğini duyurdu.

YARIN ‘NEFES ALABİLİR’ OLACAK

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün son teknolojiyle geliştirdiği 3 boyutlu ortamda hava kalitesi değerlerinin belirlenmesini sağlayan NEFES uygulaması ile şehirlerin hava kalitesi takip ediliyor. NEFES ile sanayi, ulaşım, orman yangını, toz taşınımı gibi birçok faktör ele alınmakta, şehirlerin dijital ikizleri aracılığıyla hava kalitesi maliyetleri üç boyutlu ortamda belirlenmektedir. Belirlenen değerler üzerinden hava kalitesindeki değişimler incelenir ve bunlara uyum sağlanması için gerekli önlemler alınır. İstanbul, Ankara ve Kocaeli başta olmak üzere 59 ilde hayata geçirilen NEFES uygulamasıyla insanlar hava kalitesi durumunu anlık olarak görebiliyor.

“TÜM İLLERDE KULLANACAĞIZ”

Bakan Mehmet Özhaseki, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Yerli ve milli yazılımımız NEFES ile şehirlerimizin hava kalitesi maliyetlerini dijital ikizleri aracılığıyla mahalle ölçeğinde, 5 metre seviyesinde belirliyoruz. NEFES’i hava kalitesi yönetimi, kentsel dönüşüm projelerimiz için yer seçimi, iklim değişikliğine uyum faaliyetleri ve mekansal planlama çalışmalarında kullanabiliriz. Şu anda 59 ilde hayata geçirdiğimiz, hava kalitesini 3 boyutlu olarak tespit edebilen NEFES yazılımımızı kısa sürede tüm illerimizde kullanacağız” dedi. terimleri kullandık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu