Haber

Tunus Muhalefeti İsrail ile Normalleşmeyi Suç sayan Yasayı Destekledi

Tunus’ta muhalefetin çatı örgütü Ulusal Kurtuluş Cephesi, İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısını desteklediğini açıkladı.

Ulusal Kurtuluş Cephesi Lideri Ahmed Necib el-Şaabi, Tunus’ta düzenlediği basın toplantısında, İsrail ile normalleşmeyi hata sayan yasa tasarısına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Normalleşmeyi suç sayan yazıya destek verdiklerini belirten Şabi, “Çünkü İsrail, kültür, akademi, sanat, spor Ticari alanlar da dahil olmak üzere Tunus toplumunun birçok alanına nüfuz etmiştir. Bu etki Filistin davasına vurulan bir darbedir. Tunus, Arap Birliği yüzünden İsrail’le savaş halinde olduğunu kabul ediyor. “Normalleşme bir görüş veya siyasi tutum değil, kabul edilemez ve kınanması gereken bir eylemdir” dedi.

Tunus’un kendi topraklarında İsrail tarafından doğrudan iki saldırıya maruz kaldığını vurgulayan Şabi, “Tunus, 1985 yılında Filistin liderliğinin karargâhına ev sahipliği yapan başkentin güney kıyısındaki Hamam el-Şad’a ve 1985 yılında da saldırıya uğradı. 1988 yılında Tunus’un kuzeyinde yer alan Hamam el-Şad’a düzenlenen saldırıda, “Filistin Kurtuluş Örgütü’nün önde gelen isimlerinden Halil el-Vezir’in Sidi Bu Said’de öldürülmesiyle doğrudan saldırıya uğramıştır.”

İsrail ile normalleşmeyi yasaklayan yasa tasarısına ilişkin tartışmalar son dönemde Tunus Parlamentosu’nda sürüyor.

İsrail’le normalleşmeyi kabahat sayan tasarıya göre, bu hatayı yapanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 10 bin ile 100 bin Tunus dinarı (3200-32000 dolar) arasında para cezasına çarptırılacak. Parlamento, söz konusu tasarıyı görüşmek üzere 17 Ekim’de toplandı.

demirkoyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu