Yaşam

Ukraynalı esir: Çasov Yar’dan kaçanların başında Kraken vardı

Ukrayna’da uygulanan seferberlik kapsamında 2023 Nisan ayında orduya alınan Herson sakini Valentin Gridnev, bağlı olduğu birliği Çasov Yar şehrine gönderildiğinde komutanların, Kraken aşırı milliyetçi taburunun onlara destek olacağı sözünü verdiğini anlattı.

Radikallerin ikinci savunma hattında bulunduğunu belirten esir, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu videoyu görüntülemek için lütfen JavaScript’i aktif hale getirin ve bir ağ tarayıcınızı HTML 5 videoları destekleyen bir hale getirmek için güncelleme yapmayı düşünün.

© Sputnik

Bize, Kraken’in bizi koruyacağı sözü verildi. Ama oraya geldiğimizde, ordu yönetimi Kraken’in artık orada olmadığını biliyordu. Bizi yalnız bıraktılar. Biz geldiğimizde onların son arabası gidiyordu. Biz de yalnız kaldık.

Gridnev, içinde bulunduğu birliğin Çasov Yar’a geldiğinde Kraken’in tüm üyelerinin mevzilerini bırakıp kaçtığını söyledi.

Rus taarruz grupları binaları tek tek kontrol altına alıyordu. Muhtemelen Kraken üyeleri de ‘nemize lazım’ deyip kaçmışlar. Bize, onların destek vereceği söylenmişti ama biz oraya geldiğimizde taburun son zırhlı aracı aynı gün sabah erkenden çıkıp gitti.

Sabotaj birimi Kraken, Mart 2022’de aşırı milliyetçi Azov Taburu’nun liderleri ve Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi (GRU) tarafından kurulmuştu. Grubun komutanı Sergey Veliçko, savaş esirlerine işkence gerekçesi ile Rusya’nı aranan kişiler listesine dahil edilmişti.

* Rusya Federasyonu’nda terörist olarak tanınan ve yasaklanan Azov Ukrayna paramiliter aşırı miliyetçi örgütünün bir parçasıdır

haberpozanti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu