Haber

Ürdün, Papua Yeni Gine’nin Kudüs’te İsrail Büyükelçiliği Açmasını Kınadı

Ürdün, Papua Yeni Gine’nin Kudüs’te İsrail Büyükelçiliği açmasını “uluslararası hukukun ihlali” ve “kabul edilemez bir adım” olarak nitelendirdi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sinan el-Mecali konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Kudüs’te büyükelçilik açılması kabul edilemez ve kınanacak bir adımdır, uluslararası hukukun ve meşru kararların açık ve ciddi bir ihlalidir.” Mecali, Kudüs’ün hukuki statüsünü değiştirmeye yönelik bu tür kararların geçersiz olduğunu vurguladı.

Mecali, adil ve kapsamlı barışa ulaşmanın tek yolunun uluslararası meşru kararlara dayanan iki devletli çözüm olduğunu belirtti.

Papua Yeni Gine, Kudüs’teki İsrail Büyükelçiliği’ni 5 Eylül’de açtı. Papua Yeni Gine, ABD, Guatemala, Kosova ve Honduras’tan sonra Kudüs’te büyükelçilik açan beşinci ülke oldu.

1975 yılında bağımsızlığını kazanan Papua Yeni Gine ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler yaklaşık üç yıl sonra, 1978’de başladı.

Kudüs’te büyükelçilik açan ülkeler

İsrail tek taraflı olarak Kudüs’ü sözde bütün ve birleşik başkenti olarak kabul ederken, Filistinliler 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini savunuyorlar.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in “başkenti” olarak tanıdı ve 14 Mayıs 2018’de ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini resmen Kudüs’e taşıdı.

Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan Honduras’ın, geri adım atarak büyükelçiliğini yeniden Tel Aviv’e taşımanın gündemde olduğu belirtiliyor.

İsrail, 16 Ağustos’ta Paraguay’ın büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen de 23 Ağustos’ta Sierra Leone’nin Kudüs’te büyükelçilik açacağını duyurdu.

Brezilya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan gibi ülkeler de Kudüs’te ticari ofis açtıklarını duyurdu.

Filistin yönetiminin büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımama yönündeki girişimleri Avrupa’nın yanı sıra Arap ve Müslüman ülkelerden de destek görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu