Haber

Yarış pilotu Seda Kaçan, Cumhuriyetin 100. yılında İtalya’da Türk bayrağını dalgalandırdı!

YARIŞ PİLOTU SEDA KÇAN CUMHURİYETİN 100. YILINDA İTALYA’DA TÜRK BAYRAĞINI DALGALADI!

 

İtalya’da otomobil yarışlarının zirvesi olarak kabul edilen TCR İtalya Şampiyonası, Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne denk gelen 28-29 Ekim tarihlerinde İtalya’nın ünlü Formula 1 pisti Imola’da düzenlendi. Yarışa katılan 33 pilot arasında tek kadın pilot olan Seda Kaçan, Türkiye’yi yurt dışı pistlerde temsil eden ilk kadın pilot olmanın yanı sıra yarıştığı 2 yarışta da ilk 3’e girmeyi başardı. Cumhuriyetimizin kadınları, birincilik elde eden Cumhuriyet kadınlarının fotoğraflarının yer aldığı 100’üncü yıla özel kaskla yarışarak yarıştı.

Erkek egemen bir spor dalı olarak kabul edilen araba sporlarında, PepsiCo’nun birçok başarıya ve önemli ilklere imza atmış sevilen atıştırmalık markası.Doritos Marka Müdürü olarak görev yapan Seda Kaçan, İtalya’nın ünlü Formula 1 pisti Imola’da düzenlenen yarışlarda ilk üçe girerek, Cumhuriyetin 100. yılında İtalya’da Türk bayrağını dalgalandırdı. Yarışa katılan 33 pilot arasında tek kadın pilot olan Seda, otomobil sporları pist branşında Türkiye’yi yurt dışında temsil eden ilk kadın pilot oldu.

Seda KaçanTürkiye’nin sevilen markaları Doritos, Pepsi ve SIXT Rent A Car sponsorluğunda başarılı yolculuğuna devam ediyor. “Yeterince istersen, hiçbir şey senin önünde duramaz!” her fırsatta. Açıklamayı yapan Seda Kaçan, kendi hikayesini şöyle özetliyor:

“Genç kadınların %62’si hayallerinin önünde engeller olduğuna inanıyor. Üzücü gerçek şu ki, bu engellerin bazıları gerçek, bazıları ise yerleşik kalıplardır. Ve bu kalıpları kırmak bizim elimizde! Yarış pilotu olma hayalimden bahsettiğimde herkes bana neden yapamadığımı söyledi. “Kimseyi dinlemedim, pes etmedim ve cevabımı ülkemiz adına aldığım kupalarla verdim.”

2021 yılında karting ile spora başlayan ve gösterdiği başarıların sonucunda Bitci Racing Team AMS’ye davet edilen Seda Kaçan, 2022 yılında otomobille yarışmaya, 2022 yılında ise otomobille yarışmaya başladı. 30 yıl sonra Türkiye Pist Şampiyonası’na katılan ilk kadın pilot. olmaktan gurur duyuyordu. Aldığı podyum yerleriyle bu gururu herkese hissettiren sporcu, başarılı bir dönemin ardından 2023 yılında Türkiye Pist Şampiyonası’nda mücadeleye devam ederek, Körfez ve İzmir pistlerinde güçlü rakiplerine karşı yarışlar kazandı. Türkiye Pist Şampiyonası’nda yarış kazanan ilk kadın pilot olarakTürk otomobil sporları tarihine adını yazmayı başardı.

Seda, 2024 yılında da Türkiye’yi yurt dışında temsil etmeye devam etmeyi ve kadınların motor sporlarındaki temsilini güçlendirmeyi hedefliyor!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberhayrabolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu