Ekonomi

Zam söylentisi uzun kuyruklar oluşturdu

Eskişehir’de şebeke suyuna yüzde 70 artırım yapılacağı savını duyan yüzlerce kişi ucuz su almak için otomatlar önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesine bağlı Eskişehir Su ve Kanalizasyon Yönetimi Başkanlığının bugün yapılacak genel heyet toplantısında şebeke suyuna yüzde 70 oranında artırım yapılacağı sav edildi. Bunu duyan yüzlerce kişi, su kartlarına bakiye yüklemek için otomatlara akın etti. Artırım argümanının yayılmasının akabinde kentin çeşitli yerlerinde bulunan otomatların önünde oluşan uzun kuyruklar, gece saatlerine kadar devam etti. Bugün de yağmurlu havaya aldırış etmeyen vatandaşlar kuyrukta bekleyerek ucuz su almak isterken, bir yandan da yapılacak olan yüzde 70’lik zamma isyan etti.

“Suya da bu kadar zam yapılmaz”

Geçtiğimiz aylarda şebeke suyuna yapılan yüzde 40’lık artırımın akabinde bugünlerde de yüzde 70 üzere bir artırımın vatandaşı sıkıntı durumda bırakacağını belirten Kasım Karakaş, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Yılmaz Büyükerşen hakkında serzenişte bulundu. Artırım fikrinden cayılması gerektiğini belirten Karakaş, “Arkadaşlarımızla birlikte takip ediyoruz. Çabucak çabucak her mahalleye gittik. Geç saatlere kadar bekleyen kuyruklar gördük. Yüzlerce kişi kuyrukta bekliyor. Yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz Temmuz ayında zati yüzde 40 üzere bir artırım yapıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Yılmaz Büyükerşen hakikaten kantarın topuzunu kaçırmıştır. Suya da bu kadar artırım yapılmaz. Yüzde 70 üzere kararlaştırılan bu yanlıştan inşallah geri dönülür diye umut ediyoruz. İnsanların aslında maddi güçleri zayıf. Bu kış gününde artırımdan geri dönülmesi gerekiyor” dedi.

“Şu yağmurun altında vatandaş sıra bekliyor”

Yapılması planlanan zammın vatandaşı mağdur ettiğini ve bunca kişinin yağmur altında sırada beklediğini söyleyen Abdulkadir Kocakaya ise “Ben Emek Mahallesi’nden geliyorum. Orada 2 bin kişi var. 80 bin kişilik mahallede 2 bin kişi sıra bekliyor. Hatta makine arıza yaptı. Şu yağmurun altında vatandaş sıra bekliyor. Benim için artırım değerli değil. İstediği kadar yüzde 70 olsun. Yalnız insanları mağdur etmemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesabından açıklama yaptı

Zam konusuna ilişkin kamuoyunu bilgilendirme maksadıyla sosyal medya hesabından açıklama yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ise şu ifadelere yer verdi:

“Kıymetli hemşehrilerimiz, ESKİ Genel Heyeti’nde gündeme gelen şebeke suyundaki tarife değişikliği bugün gerçekleştirilecek toplantıda aşikâr olacak ve mümkün değişiklik ileri tarihli olacak formda kamuoyuna duyurulacaktır.” – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu