Haber

Alman siyasetçi Michael Roth’tan Erdoğan’a uyarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cuma günü Almanya’ya yapacağı ziyaret öncesinde Erdoğan’ın Hamas’ı “mücahit” olarak tanımlaması ve İsrail’i Gazze’de “savaş suçu” işlemekle suçlaması tartışmalara yol açıyor.

Michael Roth, Alman Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı bugün Almanlar chlandfunk rDergiye yaptığı açıklamada Erdoğan’ın Gazze’deki savaşa ilişkin açıklamalarını sert bir şekilde eleştirdi.

“Erdoğan Yahudi düşmanı mı?” Soruya “Evet” yanıtını veren Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Roth, Erdoğan’ın bu açıklamalarıyla “ülkesine ciddi zarar verdiğini” söyledi. Roth, bu sözleri nedeniyle Erdoğan’ın “Avrupa Birliği (AB) ile iyi ilişkiler kurma fırsatını kaçırdığını”, Türkiye’nin “Ortadoğu ile Avrupa arasında köprü, arabulucu olma rolünü kaybettiğini” belirterek, Erdoğan’ın “Türkiye’nin” uluslararası düzeyde nüfuzunun da kaybolmasına yol açtı” dedi. Roth, Erdoğan’ın “iç siyasette puan kazanmak için” İsrail ve özgürlükçü değerler aleyhine açıklamalar yaptığını savundu.

Dış politika uzmanı siyasetçi Roth, Erdoğan’ın İsrail’e yönelik “saygısız ve Yahudi karşıtı politikasını” sürdürmesi halinde “ekonomik krizden çıkmak için AB ile daha iyi ilişkiler kurma umudunun azalacağı” uyarısında bulundu. İşsizliğin ve enflasyonun düşürülmesi boşuna olacaktır.”

Erdoğan’ın ziyaretini savundu

Erdoğan’ın ziyaretine karşı çıkan bazı siyasetçilere yanıt veren Roth, İsrail karşıtı açıklamalarına rağmen Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Almanya ziyaretini savundu. Erdoğan’ı “bizim için ve Avrupa için önemli bir ülkenin devlet başkanı” olarak nitelendiren Roth, bunun “Erdoğan’ın görüşlerine kararlılıkla karşı çıkmak için bir fırsat” olacağını vurguladı.

Roth, dün düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın “İsrail’in varlığını sorgulayan” sözlerinin ve “Hamas sempatisinin” kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurgulamış, ancak yine de Erdoğan’la görüşmenin gerekli olduğunun altını çizmişti.

Erdoğan’a işaret eden Roth, Ortadoğu’da barışın sağlanması ve gerginliğin azaltılması için “şimdiye kadar sorumluluklarını yerine getirmeyenlerle konuşmanın artık önemli olduğunu” belirtti.

Erdoğan’ın açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim ayı sonundaki grup toplantısında “Hamas bir terör örgütü değil, topraklarını ve vatandaşlarını korumaya çalışan bir özgürlük ve mücahit grubudur” dedi ve daha sonraki açıklamalarında bunu yapmadıklarını ifade etti. Hamas’ı terör örgütü olarak kabul edin. Açıklamalarında İsrail’i Gazze’de “savaş suçu” işlemekle suçlayan Erdoğan, 10 Kasım’daki konuşmasında şunları söyledi: “Filistin halkının binlerce yıldır yaşadığı toprakları gasp edenler, tarihi ancak 75 yılı bulan bir devlettir ve bu devlettir. Meşruiyetini bizzat kendi faşizmleriyle tartıştırdılar.” “Onu inşa etmeye çalışıyor” dedi.

17 Kasım’da Almanya’yı ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam yemeğinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un evinde ağırlanacak. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından da kabul edilecek.

DW, dpa, AFP/JD, HS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu