Ekonomi

Apple iki günde 200 milyar dolar kaybetti

Apple’ın hisse değeri son iki günde yüzde 6’dan fazla düştü. Çin’in kamu çalışanlarının merkezi hükümet kurumlarında iPhone kullanmasını yasakladığı haberinin ardından Apple’ın piyasa değeri iki günde 200 milyar dolar kaybetti.

ABD’nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Çin’de devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışanlara, Apple’ın iPhone model akıllı telefonlarını ve diğer yabancı markaların modellerini iş için kullanmamaları ve iş yerlerine getirmemeleri yönünde talimat verildiğini iddia etti. Gazete, “konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara” dayandırdığı haberinde, kamu çalışanlarının son haftalarda iş yeri toplantılarında ve mesaj gruplarında üstlerinden bu konuyla ilgili talimat aldıkları belirtildi.

Haberde, talimatın ne kadar yaygın olduğunun bilinmediği belirtilirken, benzer uyarıların hükümete bağlı bazı düzenleyici kurumların çalışanlarına da verildiği belirtildi. Tedbirin, Pekin yönetiminin teknolojide dışa bağımlılığı azaltma ve siber güvenliği artırmaya yönelik son dönemdeki çabalarının bir modülü olduğu değerlendiriliyor.

Çin’in bu adımlarının, ABD’nin Çinli teknoloji şirketi Huawei ve sosyal medya platformu TikTok’a uyguladığı benzer yasakların ardından gelmesi dikkat çekiyor. ABD ile Çin arasındaki gerilime rağmen Çin’de akıllı telefon satışlarında en büyük pay yüzde 22 ile Apple’a ait. Şirket, akıllı telefonlarının çoğunu taşeronlar aracılığıyla Çin’de üretiyor ve gelirinin yüzde 19’unu Çin pazarından elde ediyor. Bank of America, Çin’in Apple’ın yıllık iPhone satışının yaklaşık 50 milyonunu oluşturduğunu ve böyle bir yasağın Apple’a yılda 5-10 milyon adede mal olabileceğini tahmin ediyor. Çin hükümetinden konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmezken Apple, konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu