Haber

Asean, Güneydoğu Asya’da Kadınların Güvenliğini Artırma Planını Başlattı

PUNOM PEN, 5 Aralık (Xinhua) — Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ve BM Kadın Birimi Pazartesi günü ortak bir yazılı bildiri yayınlayarak kadınların barış ve güvenliği konusunda iş birliği yaptıklarını ve bölgesel bir eylem planı başlattıklarını duyurdu.

ASEAN liderleri tarafından geçtiğimiz ay Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’de düzenlenen 40. ve 41. başkanlık .

Açıklamada, planın kadınların barış ve güvenliği gündemine yönelik taahhütleri ilerletmeyi ve eyleme dönüştürmeyi amaçladığı vurgulandı.

Kamboçya Kadın İşleri Bakanı Ing Kantha Pavi, ASEAN Kadınların Barışı ve Güvenliği için Bölgesel Eylem Planı’nın geliştirilmesinin, ASEAN’ın toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşma vizyonunu gerçekleştirme yolunda büyük bir adım olduğunu söyledi.

Pavi, “Kapsayıcı ve insan merkezli bir topluluk olarak hedefimize ulaşmak için, çatışmaların önlenmesi, barışın inşası, şiddet içeren aşırıcılığın önlenmesi, dünyada ortaya çıkan güvenlik risklerinin üstesinden gelinmesinde barış ve güvenliğin tüm alanlarında kadınların rolünü ve katılımını teşvik etmek” dedi. Bölgede afet ve salgın hastalıklarda bu zorunludur” dedi.

Pavi, “ASEAN, Kadınların Barışı ve Güvenliği gündemini ilerletmeye ve teşvik etmeye kararlıdır ve ASEAN Kadınların Barışı ve Güvenliği için Bölgesel Eylem Planı bize yolumuzda rehberlik edecektir” dedi.

Bölgesel eylem planı, 10 ASEAN üye devletinin bölgede çatışma önleme ve barışı korumada kadınların katılımını ve liderliğini tanıma ve güçlendirme çabalarında ileriye doğru atılmış büyük bir adım olarak görülüyor.

BM Kadınların Asya ve Pasifik Bölge Direktörü Sarah Knibbs; Kadın barışı ve güvenliği gündeminin, barışın temel olarak kadın ve erkek eşitliğine bağlı olduğu şeklindeki kolay ama dönüştürücü fikre dayandığını söyledi.

“Kadınların Barışı ve Güvenliği ASEAN Bölgesel Eylem Planı, bu bölgede daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir barışa ulaşmak için kritik bir çerçeve ve bölgedeki barış ve güvenlik konularında karar alma süreçlerinde Kadınların Barışı ve Güvenliği vizyonunu yaygınlaştırmak için bir başlangıç ​​noktası sağlıyor. ,” dedi Knibbs. .

Bildiride, ASEAN üye devletlerinden, planın lansman etkinliğinde ASEAN Bölgesel Eylem Planı’nın etkili bir şekilde uygulanmasını taahhüt etmeleri istendiği belirtildi.

1967’de kurulan ASEAN; Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam’dan oluşur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu