Yaşam

Bacağında Hissizlik Yaşayan Hastanın Beyninin Küçüldüğünü Gören Doktorlar Hayrete Düştü

Fransa’da devlet memuru olarak çalışan 44 yaşındaki adam öğreneceklerinde habersiz sol bacağındaki hissizlik şikayetiyle doktora gitti. Yapılan testler sonucunda tabipler adamın beyninin büyük bir kısmını kaybettiğini tespit ettiler. Evli ve iki çocuk babası adam kafatasındaki sıvı birikmesinden kaynaklanan durumuna karşın büsbütün olağan bir hayat yaşamayı başarıyor.

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/…

2007 yılında Fransa’nın Marsilya şehrinde araştırmacılar ilginç bir vaka üzerinde çalışmaya başladılar.

Ünlü tıp dergisi The Lancet’te yayımlanan makaleye nazaran, Fransa’da yaşayan 44 yaşındaki bir adam bacağındaki hissizlik nedeniyle doktora gittiğinde beyninin küçüldüğünü öğrenerek şaşkına dönmüştü. Araştırmacılar hadise üzerinde bir inceleme yapmaya koyuldular.

Kafatasında beyin suyu birikerek vakitle beynin büyük kısmında unsur azalmasına neden olduğu tespit edildi.

Dr. Lionel Feuillet, Henry Dufour ve Jean Pelletier isimli araştırmacıların çalıştığı araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular şaşkına çevirdi. Hastanın kafatasında beyin suyu birikmeye başladığını aktaran araştırmacılar, bu nedenle vakit içerisinde beyin hususunun azalmaya başladığını söyledi.

Küçük yaşlarda hastalığı nedeniyle beynindeki sıvıyı boşaltmak için bir şant takıldı.

Hidrosefali, denilen ve beyinde sıvı birikmesine yol açan bir hastalığa sahip olan hastanın 6 yaşındayken beynine bir şant yerleştirildiği ortaya çıktı. Öteki yandan 14 yaşında çıkartılmıştı.

Hastanın 44 yaşında ortaya çıkan beyin küçülmesinin nedeni sıvı birikmesi olabileceği düşünülüyor.

Kafatasından bir delik açılarak yapılan operasyonda, emel fazla sıvının boşaltılmasıdır. Bu sürecin hastaların sıhhati açısından epey riskli olabileceği kanıtlanmış olsa da sıvı birikmesini durdurmak hasta için daha kıymetlidir.

Beyninin yüzde 50 ila 75 oranında küçüldüğü saptandı.

Araştırmacılardan Feuillet, sıvı birikiminin beyin hususunda kıymetli bir azalmaya yol açtığını doğrulayarak, ‘Beynin hacmini ölçmek için bir yazılım kullanmadığımız için beyindeki küçülme yüzdesini tam olarak söylemek zor ancak görsel olarak, yüzde 50 ila 75’lik bir azalma kelam konusu’ dedi.

Hasta günlük yaşantısına devam edebiliyor ancak görme ve duyma gibi yetilerinde azalma söz konusu olabilir.

Evli ve iki çocuk babası hastanın IQ seviyesinin de ölçüldüğü araştırmada, kişinin hayatını kısıtlayacak başka bir bulguya rastlanılmadı. Ancak Feuillet, ‘Beynin tamamında, hem sol hem de sağ tarafta, frontal, parietal, temporal ve oksipital loblar bölgelerde, bir küçülme var. Bu bölgeler hareket, hassaslık, lisan, görme, işitme, duygusal ve bilişsel fonksiyonları denetim eder’ kelamlarını ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu