Teknoloji

Twitter’da Toplu İşten Ayrılmalar Sistemleri Bozdu: Platformun Telif Kontrolü Çöktü

Elon Musk’ın satın alması sonrası Twitter’da kaos bir türlü durulmadı. Son olarak geçtiğimiz günlerde şirket çalışanlarının büyük bir kısmı işi bırakmış yahut kovulmuştu. Tabi ki bu direkt olarak mevcut işleyişte sorunlara sebep oldu. Telif sistemi bozulan Twitter’da kullanıcılar filmler ve müzikler paylaşmaya başladı. Twitter adeta Netflix’e döndü diyebiliriz.

Elon Musk’ın Twitter çalışanlarının büyük bir kısmını işten çıkarması ve ofisleri kapatması sonrası teknik problemler ortaya çıkmaya başladı.

Twitter’daki sorunlar devam ederken, şimdi de platformun telif hakkı sistemi çöktü. Telif ihlallerine karşı bir yaptırım uygulayamayan Twitter’a kullanıcılar sinema yüklemeye başladılar. Dün yaşanan bu gelişme sonrası Twitter’ın otomatik telif hakkı ihtarı/kaldırma sisteminin çalışmadığı anlaşıldı.

Bir kullanıcı Twitter’ın telif hakkı ihtar sistemindeki açığı fark etti ve Süratli ve Öfkeli: Tokyo Yarışı sinemasının tamamını yaklaşık 50 tweet’i kapsayan iki dakikalık klipler halinde yayınladı .

Filmler yüklendikten sonra olağanda kaldırılıyordu fakat devam etmeye başladı. Genelde bu tıp telifli içeriklerde “Bu medya oynatılamaz ” tabiri ile karşılaşıyoruz. Tweet ve hesap kalmasına karşın medyaya erişemezsiniz. Burada devreye giren bir Twitter çalışanı kendi elleriyle paylaşımları kaldırdı ve hesabı da bloke etti.

Twitter’ın aslında telif hakkı sistemi şu formda işliyor:

Twitter, telif hakkıyla korunan bir imajın bir profil yahut başlık fotoğrafı olarak yetkisiz kullanımına ait savlar, medya barındırma hizmetlerimiz aracılığıyla yüklenen telif hakkıyla korunan bir görüntünün yahut imajın yetkisiz kullanımına ait savlar yahut ilişkiler içeren Tweetler üzere telif hakkı ihlali savlarına ait bildirimlere karşılık verecektir.

Twitter’da yaşanan bu durum hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu