Ekonomi

Niğdeli Süt Üreticileri Ulusal Süt Konseyi’nin Fiyat Artırımına Tepki Gösterdi

Niğdeli süt üreticileri, Ulusal Süt Konseyi’nin süt alım fiyatını 11,5 liradan 13,5 liraya çıkarmasına tepki gösterdi.

Bugün itibarıyla geçerli olacak rakamdan memnun olmadıklarını belirten üreticiler, taban fiyatın en az 15-16 lira olması gerektiğini söyledi. Niğde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde bir araya gelen süt üreticileri, Ulusal Süt Konseyi’nin 22 Ocak’tan itibaren geçerli olacak çiğ süt tavsiye fiyatının maliyetlerini karşılamadığını belirterek yetkililere seslendi. Süt üreticisi Bülent Özden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Belirlenen fiyat kaba yemimizi dahi karşılamıyor. Size 1 lira artırıyorlar, 100 lira da yem veriyorlar. Artık dayanamıyoruz. Bugün en kötü yem 550-600 lira. O yüzden yeme para ödeyemiyorum. Hatta Ürettiğimiz kaba yem çöpe gitmeye başladı, böyle devam ederse inekleri kestireceğiz, sütçü diye bir şey kalmayacak, size 1,5 lira zam, süt ürünlerine 100 lira zam gelecek Süt ürünleri çılgına dönüyor, et fiyatları çılgına dönüyor. İneklerin kesilmemesi için yetkililerin bir an önce buna çare bulmasını istiyoruz. “Milletin süt, peynir ve peynir yiyebilmesi için bize destek olmaları lazım. rahatça yoğurt.”

Niğde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bilgehan Güney, “Bugün Türkiye genelinde süt fiyatları 13,5 lira olarak açıklandı. Moralimiz çok bozuldu. Utanç verici bir rakam. 15 lira olmasını bekliyorduk. Maalesef olmadı. Kendi adıma Süt Konseyi’ni kınıyorum. Telefonlarım susmuyor.” “‘Başkanım bize ne olacak?’ diye soruyorlar. Buradan üst düzey büyüklerimize sesleniyorum, Allah rızası için ellerini vicdanlarına koyup tekrar bu konuda çalışmalılar. Bu insanları hayvancılıkla uğraşmaya teşvik ediyoruz” dedi.

Süt üreticisi Serdar Er yetkililere seslenerek, hayvancılığın sonlanmasını istemiyorlarsa tatmin edici bir fiyat vermeleri gerektiğini ifade etti. – NİĞDE

tavas-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu