Haber

TFF Başkanı Büyükekşi yeni projeyi duyurdu: Dijital futbolcu bilgi sistemi geliyor

Türkiye Futbol FederasyonuBaşkan Mehmet Büyükekşi, Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ve dijital futbolcu bilgi sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Anlaşma kapsamında Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi teknolojisinin detaylarının paylaşıldığı toplantıda açıklama yapan Büyükekşi, “Süper Lig teknoloji sponsorluğu iş birliğimizin ilk adımını Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile atıyoruz. Ofsayt Sistemi Trendyol, Süper Lig’in 2023-2024 sezonunun ikinci yarısında hayata geçirmeyi vaat ettiğimiz Yarı Otomatik Ofsayt Sistemidir. “Offside Sistemini 20. hafta itibarıyla uygulamaya başladık.” dedi.

Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi teknolojisine ilişkin Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Güncel teknolojiler ve dijitalleşme modern futbolun vazgeçilmez unsurlarıdır. TFF olarak dijitalleşmeye verdiğimiz önemle tüm liglerdeki gözlemci ve temsilci raporları ile profesyonel futbolcu lisanslarının dijitalleşmesini sağlayarak iş süreçlerini hızlandırdık. Bu sayede, Zaman, emek ve kağıt israfının önüne geçtik. Artık tüm amatör futbolcular lisanslı.” Futbolcu süreçlerini de dijitalleştirmek için çalışıyoruz. Bu sayede ülkemizdeki tüm profesyonel ve amatör futbolcuların lisanslama süreçleri dijital ortamda güncellenecektir. Gelişmiş futbol ülkelerinin altyapılarında uygulanan dijital futbolcu bilgi sistemlerine yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Hayata geçirmeye çalıştığımız bir diğer projemiz ise tüm Türkiye’de. “Amacımız, her yaş grubunda mevkilere ve kişisel futbolcu özelliklerine göre arama yapılabilecek dijital futbolcu bilgi sistemini Türk futboluna kazandırmak olacak.”

‘Ofsaytta hata payı en aza indirilecek’

Geniş bir genç oyuncu havuzunu Milli Takım’a katmak ana hedeflerinden biri olduğunu belirten Büyükekşi, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yeni teknolojilerimiz ve dijitalleşme projelerimizle orta ve uzun vadede Türk futbolunun geleceğini projelendirmeye devam edeceğiz. Ofsayt karar süresini dakikalardan saniyelere indiren Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile oyun kalitesi Sahada artacak ve hata payı minimuma inecek.Uzun yıllardır dijital dönüşümü, yeni teknolojileri üstlenen, güçlü fiber altyapısı ve teknoloji desteğiyle Türk futboluna katkı sağlayan Türk Telekom’a teşekkür ediyorum. Yarı Otomatik Ofsayt Sisteminin futbolumuza kazandırılması ve eSüper Lig isim sponsorluğu açısından değerli bir görevdir.”

Ligde mücadele eden 20 takımın statlarına ve TFF’nin Riva’daki VAR merkezine kurulan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nde, oyuncu hareketleri 29 farklı noktadan taranacak.

Oyuncuların görüntüleri, stadyumdaki kameralar aracılığıyla eş zamanlı olarak VAR Merkezi’ne aktarılacak.

goynucek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu