Haber

Bartın Üniversitesi akademisyenleri deprem bölgesindeki yapısal değişiklikleri anlattı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgede bilimsel çalışmalarını tamamlayan Bartın Üniversitesi (BARÜ) akademisyenleri, online toplantıda yapısal değişiklikler hakkında bilgi verdi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, BARU bilim adamları “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından bölgede çalışmalarını tamamladı.

TÜBİTAK’ın “1002-C Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması Acil Destek Projesi” kapsamında 5 farklı çalışmada görev alan akademisyenler, mühendislik ve sağlık alanlarında bölgeye odaklandı.

Bu kapsamda BARÜ Mühendislik Fakültesi Mimarlık ve Tasarım Bölümü İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Baş ve Arş. Görmek. Yaşar Erbaş, yapı ve temel hasarları, bina dinamiği ve deprem davranışı gibi konularda yaptığı saha araştırmalarını aktardı.

“Bilimi dinleyerek güvende olabiliriz”

Online toplantıda konuşan Doç. Dr. Baş, uzun süreli araştırmalarla bölgede devlet anayolları üzerindeki otoyol ve köprülerin hasar tespiti ve yapısal değerlendirmelerini yaptıklarını belirtti.

Depremden etkilenen binalarda hasar durumu ile ilgili araştırma yaptıklarını belirten Baş, “Depreme dayanıklı yapı felsefesi vardır. Bu felsefe, depremin şiddeti ne olursa olsun can kaybı olmamasıdır. Yapısal hasarlar depremin büyüklüğüne göre değişebilir ama asıl mesele can kaybı yaşanmaması olmalıdır.Depreme dayanıklı yapısal tasarım ilkeleri.Bilime uyarak ve dinleyerek güvende olmayı başarabiliriz.” sözlerini kullandı.

Erbaş ise bölgedeki gerçeği hiçbir zaman unutmamaları gerektiğini belirterek, “Yıkılan binalardaki insan kusurları net bir şekilde görüldü ve raporlandı. Ayrıca teknik planlama ve malzeme kullanımındaki eksiklikleri de tespit ettik. Binalar inşa edilirken temel ilkelerden asla taviz verilmemelidir.” değerlendirmesini yaptı.

Afet bölgesindeki yapıların fotoğraflarının da gösterildiği online konferans, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Proje kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin raporların önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

habersarikamis.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu